Любавський Роман

Історик, кандидат історичних наук, заступник декана історичного факультету, доцент кафедри історії України (Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна) дослідник повсякденного життя робітників Харкова 1920-1930 рр.

м. Харків, Україна

Архітектуру неможливо вивчати без історії.

Біографія

Архітектуру неможливо вивчати без історії, інакше втрачається сенс. Сама по собі будівля - чистий лист паперу, естетика, яка існує сама по собі. Тому її слід населити живими людьми, які працювали на заводі, одружувалися у РАГСАХ та мріяли про краще майбутнє. Саме цим і займається заступник декана історичного факультету ХНУ імені В.Н.Каразіна Роман Любавський, який ретельно досліджує те, що дуже часто вислизає з поля зору дослідників через непомітність та удавану неважливість - повсякденне життя робітників.
Він захистив дисертацію на тему «Повсякденне життя робітників Харкова у 1920-1930-ті рр.» (2014 р.) під керівництвом професорки Людмили Посохової, а згодом видав монографію на цю ж тему.
Роман Любавський  заступник декана. Студентам дуже цікаво на його парах, адже він розповідає про те, як новітні технології можуть використовуватися в історичних дослідженнях (так, історія і математика - не антиподи, а друзі, і є навіть ціла галузь - кліометрія, яка вивчає історію за допомогою математичних методів. А також цифрова гуманітаристика, яка задіює комп’ютерні технології).
Окрім навчальної роботи пан Роман дуже багато працює над науковими проєктами. Зокрема, він учасник Міжнародного наукового проєкту «Практики саморепрезентації багатонаціональних міст в індустріальну та постіндустріальну добу», що реалізується за підтримки Програми імені Ковальських та Програми вивчення сучасної України Канадського інституту українських студій Альбертського університету та керівник дослідницького проєкту «Топонімічна химера: перейменування в Харкові, конфлікт пам’ятей та ідентичностей», що реалізується за підтримки Фонду Конрада Аденауера.
Про те, що науковий доробок пана Романа гідний Вашої уваги свідчить дуже промовиста кількість отриманих ним стипендій та грантів, в тому числі від закордонних фондів та організацій. Зокрема, він був стипендіатом Німецького історичного інституту (2011 р.), Дослідної Фундації імені Олега Ольжича (2012 р.), відзначений іменною стипендією імені Президента України (2011-2012 рр.), отримав грантову підтримку Програми імені Ковальських Канадського інституту українських студій Альбертського університету для видання монографії (2016 р.), був стипендіатом в галузі науки імені Василя Назаровича Каразіна (з гуманітарних наук) Харківської обласної державної адміністрації (2018 р.).

Публікації

  1. Повсякденне життя робітників Харкова в 1920-ті – на початку 1930-х років Х.: Раритети України, 2016. 226 с. 
  2. Робочі клуби і радянізація дозвілля трудівників Харкова у 1920-ті роки.
  3. Між домом та роботою: повсякденність мобільності робітників Харкова в 1920-ті – на початку 1930-х років. 
  4. Умови життя іноземних працівників Харківського тракторного заводу в 1930-ті р. Проблеми історії України: факти, судження, пошуки : міжвід. зб. наук. пр. – К. : Ін-т історії України НАН України, 2015. – С. 69-77. 
  5. «Соціалістичне містечко»: конструювання радянського урбаністичного простору для робітників Харківського тракторного заводу у 1930-ті рр. // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія історія. Вип. 45. Харків, 2012. С. 124-133.