
Інноваційні концепції у проєкті надбудови ЦК КП (б) У
У статті використано матеріали публікації “ІННОВАЦІЙНІ КОНЦЕПЦІЇ У ХАРКІВСЬКИХ ПРОЄКТАХ Я.А. ШТЕЙНБЕРГА СТОЛИЧНОГО ПЕРІОДУ” автори Маймескул О.В., Мамон О.С., Русанова М.В.
У проекті будівлі ЦК для урядового комплексу в Харкові Штейнберг поєднував чистоту функціоналістського словника форм з концепцією образу, яку сьогодні можна було б назвати пост-модерністською. Це рішення було безумовно інноваційним для свого періоду, і можна тільки шкодувати, що створена будівля не дійшла до нашого часу.
Концепція виникла в силу унікального збігу обставин, описаного самим Штейнбергом в статті «Надбудова будинку ЦК КП(б)У» (Будівництво. 1931. No9. С. 33-36). Замість знесення комплексу будівель губернського земства, які перебували на ділянці, відведеній під будівництво будівлі ЦК, Штейнберг запропонував, зберігши історичні будівлі, надбудувати їх на три поверхи і влаштувати на розі вулиць Сумської та Ветеринарної (нині вул. Свободи) нову потужну вхідну групу. Архітектор так писав про свою ідею: «Як наслідок сусідства різностильних будівель по горизонталі виникає динамічний ансамбль вулиці. Ті ж закони (...) повинні працювати і по вертикалі: так само, як формується ансамбль по горизонталі, відбувається його формування в вертикальному напрямку... » Через півстоліття ідентичний підхід буде названо Ч. Дженксом «адхокізмом» і включено в арсенал базових принципів художньої мови архітектури постмодернізму.
Важливо відзначити, що чергування художньо-стильових «шарів» у Штейнберга не має нічого спільного з популярними на початку століття концепціями «вертикального міста» Антоніо Сент-Еліа і Людвіга Гільберсаймера, ідея якого полягала в просторовому поділі функціональних рівнів і транспортних потоків.
Практично це несподіване для свого часу концептуальне бачення реалізувалося у включенні різностильових фасадів будівель колишнього губернського земства, зі збереженням їх оригінальної архітектурної стилістики, в композицію нового модерністського об'єкта. Показово, що через короткий час після завершення будівництва ордерні форми зі старих фасадів були стесані і замінені низкою прямокутних пілястр. Мабуть, парадоксальний прийом, застосований Штейнбергом, здався сумнівним замовнику, тобто партійному керівництву республіки. У війну будівля була частково зруйнована влучанням авіабомби, після війни розібрана, а на її місці за проектом В. М. Орєхова, В. П. Костенко та інших споруджена будівля обкому партії приблизно такого ж обсягу, але в формах тріумфального неокласичного стилю (нині в ньому знаходиться Харківська облдержадміністрація).