Термін “житловий комбінат” набирає свого значення на початку 20 століття. Зараз ми це називає багатофункціональний комплекс з елементами житла. Проте на сьогодні забудовник не передбачає такий комплекс послуг, який передбачалося під час соціалістичного будівництва. Максимум, що ми зараз маємо — це магазини, кафе, ресторани, розваги.

Які ж функції виконував житловий комбінат у 20-х 30-х роках 20-го сторіччя і що передбачалося у структурі такого комплексу? До житлових комбінатів можна віднести як окремий або пару будівель, так і цілий містобудівний комплекс споруд.

Будинки-комбінати здебільшого будувалися як відомчі будівлі, що належали якомусь окремому відомству. Так житловий комплекс «Червоний промисловець» на пр. Правди 5 у Харкові, було побудовано для працівників Держпрому. Цей житловий комбінат складається з двох будівель, охоплює майже весь величезний квартал. На першому поверсі передбачалися дитячий садок та школа. Квартири трьох-п'ятикімнатні з кухнею і санвузлом, площі кімнат від 15 до 20 м2. Також в цьому будинку був величезний внутрішній двір парк.

Соцмісто Автозаводу - Нижній Новгород. Графічна перспектива. Арх. брати В.А. Г.А Стенберги, 1930.
Соцмісто Автозаводу - Нижній Новгород. Графічна перспектива. Арх. брати В.А. Г.А Стенберги, 1930.

Житлові комбінати також можна назвати просторовою одиницею соцміста. У житлові комбінати часто входили декілька житлових будівель, дитячі корпуси, пральні, душові, клуби-їдальні, корпуса “усуспільненого побуту”. Житлові споруди частково були с індивідуальними квартирами, інші з комунальними. Будівля “усуспільненого побуту» являла собою зал для зборів, кімнати відпочинку і для занять, їдальня, кухня, центральний вестибюль, приміщення для занять фізичною культурою і господарські приміщення. В більшості проєктах соцміст були закладені теплі переходи всередині житлового комбінату, що сполучали між собою житлові корпуси й дитячі, або житлові й будівлі побуту. Так житловий комбінат мав бути автономним організмом, який дуже сильно економить час людини, звільняє жінку від кухонного рабства, щоб всі сили людини спрямувати на виробництво. Але такі переходи залишилися в проєктах і ми не можемо навести приклад, де вони були реалізовані повною мірою.