Назва

Палац Робітника

Роки побудови

1928-1932

Адреса

вул. Велика Панасівська, 83а

Архітектор Дмитрієв - майстер великомасштабних композицій

ПАЛАЦ КУЛЬТУРИ «ЗАЛІЗНИЧНИК»

О.І. Дмитрієв народився в Пітері, де і здобув вищу архітектурну освіту в Академії мистецтв. Архітектура цього міста знайшла відображення в таких рисах творчості цього майстра, як цілісність та великомасштабність композицій, використання елементів історичних стилів, контрастних кольорів і рослинного декору. Крім того, одна з перших робіт Дмитрієва — житловий будинок для службовців Нового Адміралтейства — була виконана в новому на той момент стилі конструктивний модерн. Для Дмитрієва завжди було важливе середовище в якому він проєктував. Тому, отримавши замовлення на будівлю Управління Південної залізниці в Харкові, архітектор використовував зовсім інші прийоми при створенні архітектурної форми. Зберігши монументальність композиції, він пом’якшив суворість форм елементами, характерними для харківської архітектури: рослинні гірлянди, античні вази, підкреслення білим кольором капітелей та декоративних елементів.

Виконуючи проект Будинку Кооперації в Харкові, Дмитрієв (співавтор О.Р. Мунц) спробував свої сили в створенні об’єкта в дусі нової архітектури. Архітектор змушений був зважати на вже існуючий Держпром, для того щоб будівлі, що формують площу, складали єдиний ансамбль. Архітектор успішно впорався з цим завданням, створивши проект, композиція якого перегукувалася з композицією Держпрому, але не повторювала її. 

У 1928–1931 роках О.І. Дмитрієв створює робітничий театр-клуб
в Краматорську. Тут присутні всі улюблені риси архітектури конструктивістів: павільйонна система планування, асиметрична композиція фасадів, виділення засклених циліндрів сходів. Улюбленим елементом в роботах Дмитрієва, виконаних в руслі авангардного архітектури, є використання дугоподібних елементів в плані. Навіть якщо таке рішення не продиктоване конфігурацією ділянки, як у випадку Будинку Кооперації, архітектор створює таку ситуацію штучно, — проект Палацу культури Металургів імені Леніна в Донецьку (1929). 

Та ж тема використувуэться в будівлі ПК «Залізничників» в Харкові (1931–1932). Будівля розташована на перехресті, добре проглядається при під’їзді та підходах з трьох вулиць. Тому подібна композиція була абсолютно виправдана. Симетричний в проекті фасад в натурі весь час сприймається в певному складному ракурсі, дозволяючи оцінити гру світла й тіні на фасадах та динаміку форм, що «напливають» одна на одну. У планувальному рішенні будівлі простежується зв’язок з клубами К.С. Мельникова (клуб ім. Русакова, клуб фарфорового заводу та клуб «Каучук»). Крім того, є відомості, що Дмитрієв брав участь в розробці проекту Будинку культури Московського-Нарвського району Ленінграда (співавтори О.І. Гегелло, Д.Л. Кричевський, 1927) в якому використані подібні прийоми формування композиції. Цей твір Дмитрієва тяжіє до концепції форми раціоналістів: рупорний план, симетрична побудова, цілісність. У будівлі розміщено великий зал для глядачів, кімнати для роботи гуртків художньої самодіяльності, бібліотека, фойє та холи, де влаштовуються різноманітні виставки, танцювальний зал. Композиція фасаду відображає внутрішню структуру будівлі та виконана у вигляді п’яти увігнутих поверхонь, що нагадують розтягнуті міхи гармоні. До великої глядацької зали примикає дугоподібне фойє, торцеві стіни якого прикрашають монументальні фрески народного художника РРФСР Є. Лансере.

Авторка Ольга Дерябіна

Довідкова інформація

Палац Робітника / Палац культури / ПАЛАЦ КУЛЬТУРИ «ЗАЛІЗНИЧНИК»

Дмитрієв О.І. за участі Верюжскього В.В. / 1928-1932 / вул. Велика Пансівська, 83

Палац культури / Ар Деко

Пам'ятка архітектури /  Збереглося без змін

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Локація

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.