Назва

Український Фізико-технічний Інститут. УФТІ

Роки побудови

1930

Адреса

вул. Гуданова, 13

РЕВІТАЛІЗАЦІЯ «СТАРОГО МАЙДАНЧИКУ» ННЦ ХФТІ

УФТІ. Музейно-культурний комплекс

Старий майданчик ННЦ «ХФТІ» по вул. Гуданова, 13 – пам’ятка історії та науки, історико-культурний ландшафт.

Основні споруди Старого майданчику були зведені в 1928 – 30 рр. в стилі конструктивізму та без суттєвих перебудов збереглися до сьогодні.

В стінах Українського фізико-технічного інституту відбувалися значимі для вітчизняної науки та культури  події: була створена відома на весь світ школа теоретичної фізики, працювали та бували відомі на весь світ вчені-фізики (Нільс Бор, Лев Ландау), проходили експерименти та відбулися наукові відкриття 

Територія комплексу площею 4,5 га (так званий «Старий майданчик») є цілісним історико-культурним ландшафтом, що зберігся без змін з 30-х років ХХ ст.. по сьогодні та являє собою парк з магістральними алеями, що з’єднують 5 корпусів.

На сьогодні територія майданчику знаходиться в занедбаному стані, оскільки корпуси та розташовані в них лабораторії втратили своє утилітарне призначення (основні роботи та обладнання в 60-х роках ХХ ст.. були переведені в новий комплекс ХФТІ в П’ятихатках).

Перед «старим майданчиком» постала проблема подальшого існування, характерна для багатьох  аналогічних історико-наукових пам’яток в сучасному світі. 

Для пошуку механізмів вирішення проблеми спираємося на аналіз світових прикладів (це дає нам варіанти рішень проблеми, механізми розвитку кластерів), на варіативність використання музейних засобів (запускаємо процес музеєфікації), на співставлення можливостей музейно-культурного комплексу з завданнями діяльності ННЦ «ХФТІ».

ННЦ ХФТІ більше за всіх розуміє історичне значення пам’яток та подій, що відбувалися на майданчику по вул. Гуданова, 13, зацікавлений в збереженні своєї історії та хоче поділитися нею з небайдужими громадянами. 

У 2008 році ННЦ ХФТІ відкрив кабінет-музей Льва Ландау, у 2018 році – спільно з Туристичним центром «Оберег-тур» організував екскурсії до будинку № 1 (де проводився експеримент з розщеплення атома), в тому числі до лабораторій, в яких збереглося оригінальне обладнання минулих часів, і робочий кабінет Ландау. Більш того, вже тривалий час ННЦ «ХФТІ» вивчає можливість організації на базі всього майданчика по вул. Гуданова, 13 в м. Харкові сучасного музейно-культурного комплексу.

Задля вирішення поставлених завдань співробітниками ННЦ ХФТІ сумісно з фахівцями Науково-методичного центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства було розроблено проект ревіталізації «старого майданчику» ННЦ «ХФТІ» по вул.. Гуданова, 13.

В пам’яткознавстві, ревіталізація – це пожвавлення шляхом додавання нових функцій при збереженні історичних форм. Ревіталізація не передбачає конструктивних змін в діяльності ХФТІ. Це – розвиток додаткових напрямків діяльності, які існують паралельно з основними функціями ХФТІ. Кінцева мета ревіталізації «старого майданчику» ННЦ «ХФТІ»: створення інноваційного культурно-просвітницького центру з хабом, коворкінгом і музеєм.

В пам’яткознавстві управління проектами ревіталізації, що спираються на музеєфікацію історико-культурних ландшафтів, розглядається як сукупність малих проектів і мікропроектів, що діють в сфері музейної роботи, екскурсійної діяльності, освіти і науки, реставрації та архітектури, інформаційних технологій та системи музейних комунікацій, культури і туризму загалом.

Можливості ревіталізації історико-культурного комплексу «Старий майданчик ННЦ ХФТІ» передбачають наступні сфери діяльності:

  1. Започаткування функціонування музею в Головному корпусі – пам’ятці науки, історії та архітектури епохи конструктивізму.
  2. Оцифрування документів і введення їх в світовий інформаційний простір.
  3. Проекти міжнародної мобільності.
  4. Реноваційних проекти як проекти соціальної значимості.
  5. Проекти музеєфікації території.
  6. Освітні проекти, спрямовані на формування трендів на фізику, популяризацію місця, досягнень і т.д. (аудіовізуальне мистецтво, культурно-креативні індустрії, культурні простори, архіви, бібліотеки, музейна справа, інновації, культурно-просвітницькі заходи).

 

Враховуючи історичну, меморіальну, наукову та культурну цінність об’єктів старого майданчику ННЦ ХФТІ та з метою актуалізації науково-історичного та культурного надбання ННЦ ХФТІ, розвитку культурно-просвітницької діяльності 17.12.2019 р. Вчена Рада ННЦ ХФТІ прийняла рішення про створення музею науки в Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» в рамках реалізації проекту ревіталізації старого майданчику.

Проект ревіталізації старого майданчику під назвою «УФТІ. Музейно-культурний комплекс» підтриманий НАН України.

 

Авторка: Олена Жукова

Довідкова інформація

Український Фізико-технічний Інститут. УФТІ / Дослідницький інститут / Музейно-культурний комплекс УФТІ Харків

Богомолов В.І., Сидоров П.І. / 1930  / вул. Гуданова, 13

Музейно-культурний комплекс / Риси європейського модернізму

Без статусу /  збереглося без змін

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Локація

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.