Назва

Клуб-театр “Харчосмак”

Роки побудови

1928-1930

Архітектор

Лінецький О.В.

Адреса

вул. Благовіщенська, 34

Форми нової архітектури. Клуб-театр «Харчосмак»

КЛУБ-ТЕАТР «ХАРЧОСМАК»

Автор реконструкції Дворянського зібрання в Харкові О.В. Лінецький до революції працював в стилі неокласики. Його перші післяреволюційні роботи, також тяжіють до цього стилю: будівля товарної біржі (1925) та третьої зразкової поліклініки для робітників (1927). Однак архітектор з великим ентузіазмом відгукується на віяння часу. Проекти, створені Лінецьким в формах нової архітектури, також талановиті й самобутні, як і його класичні роботи. Їх реалізація відноситься до початку 1930-х рр. Заслуговує на увагу будівля універмагу «Хаторг», виконана в кращих традиціях конструктивістської архітектури: асиметрія композиції, протиставлення вертикалі сходів горизонталі основного об’єму, великі вітражі на фасаді.

Інакше Лінецький вирішує композицію житлового будинку «Комунар»: підковоподібний симетричний двір, оформлений з вулиці двома семиповерховими корпусами, виглядав представницькі, що відповідало статусу його мешканців. Фасади будівлі, навпаки, були вирішені дуже скромно: на тлі гладко заштукатуреної стіни виділялися ажурні вертикалі спарених балконів з металевими поручнями.

Розвиток нових тем і композиційних прийомів було продовжено в будівлі театру-клубу «Харчосмак». Очевидно, на композицію будівлі вплинула саме нова функція цього об’єкта. Проте, прагнення до створення монументальних форм, властиве Лінецькому, знайшло своє відображення і в цьому проекті. 

Будівля містить як елементи властиві конструктивістам (протиставлення вертикалей об’ємів сходів протяжному паралелепіпеду самої будівлі), так і раціоналістам (цілісність композиції, скульптурність «лаштунків», що ускладнюють об’єм вестибюльної групи, симетрія загального архітектурного рішення). Складність бічних фасадів була обумовлена тим, що уздовж них існували проходи, що ведуть до входів в клубну частину. Ритмічна розчленованість бічного фасаду позбавляла його монотонності та створювала ряд картин, що змінюються та супроводжують людину під час руху. До початку роботи над проектом клубу «Харчосмак», автор був знайомий з теоретичним платформами конструктивістів і раціоналістів, з першими реалізованими в новій естетиці об’єктами. Лінецький легко орієнтувався в «словнику» використовуваних авангардистами форм, грамотно застосовував їх відповідно до умов проектування та поставлених завдань. Будівля клубу союзу харчовиків відкрилося 2 травня 1930 р. Побудований на території колишнього саду «Тіволі», клуб «Харчосмак» замислювався як багатофункціональний. У цокольному поверсі знаходився спортзал з душовими, більярдна, буфет з кухнею та коморами, театральні майстерні й гримерки. Перший поверх відводився під кімнати для гурткових занять, дитячі кімнати, адміністративні

приміщення і зал для глядачів на 1200 місць. На другому поверсі розташовувалися бібліотека, навчальні кімнати, лекційний зал на 360 місць. На приклубній території знаходилися літній кінотеатр на 700 місць, естрада і спортивний майданчик.

 

Авторка Ольга Дерябіна

Довідкова інформація

Клуб-театр “Харчосмак” / Театр / Театр музичної комедії в Харкові

Лінецький О.В. / 1928-1930 / вул. Благовіщенська, 34

Театр / Ар деко, конструктивізм

Без статусу /  Реконструйовано

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.