Назва

Головна контора заводу ХТЗ

Роки побудови

1931

Адреса

Московський проспект, 275

Тракторний завод в Харкові. Проектування та будівництво

Головна контора заводу ХТЗ

Криза в розвинутих країнах дає унікальну можливість країнам, що розвиваються. Для СРСР такою нагодою стала Велика депресія у США. Альберт Кан, відомий архітектор-проектувальник і будівельник «фордівських» заводів в цей час залишився без роботи. Радянський Союз запросив його до співпраці. У 1930і рр. саме він склав план промислової модернізації країни Рад. Філія Albert Kahn Inc. у Москві стала головним проектувальником та консультантом радянського уряду з промислового будівництва. З квітня 1929 р. іноземні фахівці вже проектували та будували Сталінградський тракторний завод з використанням американських технологій, конструкцій і матеріалів.

Наприкінці 1929 р. в СРСР розпочали проектування відразу двох наступних підприємств: Челябінського та Харківського тракторних заводів.

Проектна робота по ХТЗ була розподілена між іноземними, столичними та республіканськими проектними організаціями на паритетних засадах і велася в тісному контакті, що стало можливим завдяки накопиченому досвіду попереднього будівництва та стажуванням вітчизняних фахівців за кордоном. 

Розробку попереднього проекту генплану та виготовлення ескізних проектів корпусів ХТЗ було доручено Укрдіпромезу – харківській філії Державного інституту з проектування металургійних заводів (грудень 1929 – лютий 1930 рр.). Для пришвидшення процесу були взяті за основу проектні матеріали СТЗ. Безпосереднє ознайомлення з сталінградськими матеріалами, які необхідно було пристосувати до харківських умов, призвело до пропозиції змін у генеральному плані заводу та в проектах окремих цехів. В очікуванні з-за кордону нового (остаточного) проекту генерального плану та робочих креслень цехів, розробку проекту механічно-складального цеху було доручено Головній конторі по проектуванню будівель и споруд ВРНГ УРСР – Головпроекту УРСР (Харків), а ливарного – Держпроектбуду (Москва). Проекти адміністративних та допоміжних будівель виготовлялися в Харкові вітчизняними фахівцями Головпроекту, які раніше отримали досвід роботи в Сталінграді і в Америці.

Будівельні роботи по заводу в цілому були виконані силами Всеукраїнського будівельного товариства «Будівельна індустрія» (Індобуд) з залучених спеціалістів, що пройшли школу сталінградського тракторного заводу та іноземних інженерів, техніків, майстрів і кваліфікованих робочих. На ХТЗ іноземні фахівці активно брали участь в організації робіт, спільних виробничих нарадах і технічному нагляді. Ядром проектного відділу Індобуду стали архітектори та інженери, що здійснили розробку проекту і робочих креслень Держпрому у Харкові.

План проведення будівництва та монтажу, складений управлінням Південтракторобуду, багаторазово змінювався з різних причин. Під час корегування плану були розроблені та впроваджені нові способи ущільнення роботи і маневрування наявними силами, змінено технологічні норми приготування бетону. Завод було спроектовано і споруджено в рекордні терміни – всього за 15 місяців. 1 липня 1931 р. будівництво було в цілому закінчено, а 1 жовтня 1931 р. завод пішов повною ходою.

Будівництво ХТЗ було справжньою практичною академією з підготовки вітчизняних технічний кадрів. Працюючи на інших гігантах Індобуду вони перенесли туди практичний досвід будівництва ХТЗ. Проектування та будівництво Харківського тракторного заводу, з одного боку, є прикладом взаємодії та співпраці вітчизняних професіоналів із закордонними фахівцями, а з іншого, зразком формування регіональної школи проектування та будівництва промислових підприємств, що забезпечила сталий розвиток індустріалізації не тільки Слобожанщини, а всієї нашої країни. 

Автори: Любов Качемцева, Олена Гелла

Довідкова інформація

Головна контора заводу ХТЗ. / Контора  / Адміністративна будівля Харківського  Тракторного  заводу

Афанасьєв Ю.П.,  Крупко П.З., Хазановський І.С. / 1931 / Московський проспект, 275

Адміністративна будівля / Конструктивізм, Звернення до класичних взірців

Пам’ятка архітектури / Збереглося

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.