Назва
Головна контора заводу ХТЗ
Роки побудови
1931
Адреса
Московський проспект, 275
Тракторний завод в Харкові. Проектування та будівництво
Головна контора заводу ХТЗ
Криза в розвинутих країнах дає унікальну можливість країнам, що розвиваються. Для СРСР такою нагодою стала Велика депресія у США. Альберт Кан, відомий архітектор-проектувальник і будівельник «фордівських» заводів в цей час залишився без роботи. Радянський Союз запросив його до співпраці. У 1930і рр. саме він склав план промислової модернізації країни Рад. Філія Albert Kahn Inc. у Москві стала головним проектувальником та консультантом радянського уряду з промислового будівництва. З квітня 1929 р. іноземні фахівці вже проектували та будували Сталінградський тракторний завод з використанням американських технологій, конструкцій і матеріалів.
Наприкінці 1929 р. в СРСР розпочали проектування відразу двох наступних підприємств: Челябінського та Харківського тракторних заводів.
Проектна робота по ХТЗ була розподілена між іноземними, столичними та республіканськими проектними організаціями на паритетних засадах і велася в тісному контакті, що стало можливим завдяки накопиченому досвіду попереднього будівництва та стажуванням вітчизняних фахівців за кордоном.
Розробку попереднього проекту генплану та виготовлення ескізних проектів корпусів ХТЗ було доручено Укрдіпромезу – харківській філії Державного інституту з проектування металургійних заводів (грудень 1929 – лютий 1930 рр.). Для пришвидшення процесу були взяті за основу проектні матеріали СТЗ. Безпосереднє ознайомлення з сталінградськими матеріалами, які необхідно було пристосувати до харківських умов, призвело до пропозиції змін у генеральному плані заводу та в проектах окремих цехів. В очікуванні з-за кордону нового (остаточного) проекту генерального плану та робочих креслень цехів, розробку проекту механічно-складального цеху було доручено Головній конторі по проектуванню будівель и споруд ВРНГ УРСР – Головпроекту УРСР (Харків), а ливарного – Держпроектбуду (Москва). Проекти адміністративних та допоміжних будівель виготовлялися в Харкові вітчизняними фахівцями Головпроекту, які раніше отримали досвід роботи в Сталінграді і в Америці.
Будівельні роботи по заводу в цілому були виконані силами Всеукраїнського будівельного товариства «Будівельна індустрія» (Індобуд) з залучених спеціалістів, що пройшли школу сталінградського тракторного заводу та іноземних інженерів, техніків, майстрів і кваліфікованих робочих. На ХТЗ іноземні фахівці активно брали участь в організації робіт, спільних виробничих нарадах і технічному нагляді. Ядром проектного відділу Індобуду стали архітектори та інженери, що здійснили розробку проекту і робочих креслень Держпрому у Харкові.
План проведення будівництва та монтажу, складений управлінням Південтракторобуду, багаторазово змінювався з різних причин. Під час корегування плану були розроблені та впроваджені нові способи ущільнення роботи і маневрування наявними силами, змінено технологічні норми приготування бетону. Завод було спроектовано і споруджено в рекордні терміни – всього за 15 місяців. 1 липня 1931 р. будівництво було в цілому закінчено, а 1 жовтня 1931 р. завод пішов повною ходою.
Будівництво ХТЗ було справжньою практичною академією з підготовки вітчизняних технічний кадрів. Працюючи на інших гігантах Індобуду вони перенесли туди практичний досвід будівництва ХТЗ. Проектування та будівництво Харківського тракторного заводу, з одного боку, є прикладом взаємодії та співпраці вітчизняних професіоналів із закордонними фахівцями, а з іншого, зразком формування регіональної школи проектування та будівництва промислових підприємств, що забезпечила сталий розвиток індустріалізації не тільки Слобожанщини, а всієї нашої країни.
Автори: Любов Качемцева, Олена Гелла
Головна контора заводу ХТЗ. / Контора / Адміністративна будівля Харківського Тракторного заводу
Афанасьєв Ю.П., Крупко П.З., Хазановський І.С. / 1931 / Московський проспект, 275
Адміністративна будівля / Конструктивізм, Звернення до класичних взірців
Пам’ятка архітектури / Збереглося
Революційно - індустріальний романтизм
Звернення до класичних взірців
Конструктивизм
Ар деко
Риси української своєрідності
Риси європейського модернізму