Назва

Будинок тресту "Донвугілля"

Роки побудови

1925

Адреса

вулиця Пушкінська, 5

Будинок тресту "Донвугілля"

Пушкінська, 5 - Будинок тресту "Донвугілля", побудований у 1925 році за проєктом архітекторів Носсалевича А.І. та Ломаева Г.О. за участі скульптора Кавалерідзе І.П. Нині “Південний державний інститут проєктування шахт”. Будівлю можна віднести до конструктивного різновиду стилю ар-деко з елементами революційно — індустріального романтизму. Хоча в композиції фасаду проглядається конструктивістська геометрія цю будівлю відносити до “чистого” конструктивізму помилково. На фасаді досить чітко вирізняються елементи ордерної тектоніки. Фасад має форму прямокутника, що наближається до квадрата, який розчленовано вертикальними лопатками. На рівні другого поверху знаходяться два бетонних шахтарі, що нагадують античних атлантів. Над ними «конструктивним» шрифтом йдуть написи «Донвугiлля». Такі ж, але меншого розміру написи вирізані на дошках з чорного полірованого лабрадориту. Перший поверх рустовано. Між вікнами розставлені напівколони з канелюрами, позбавлені баз і капітелей. Верхній поверх закінчується простим плоским карнизом. Всі ці елементи разом говорять нам про класичну спадщину.

Скульптор Іван Кавелерідзе вдало поєднав архітектурні форми з монументальними скульптурами двох шахтарів з відбійними молотами. У 1960 році будівля була реконструйована за проєктом архітектора О. К. Квінта. А у 1980 році одна з скульптур зруйнувалася. Її було знято та відновлено на Харківський скульптурній фабриці, а у 1981 році її повернули на місце.

Довідкова інформація

Будинок тресту "Донвугілля" / Адміністративна установа / Офісна будівля "Донвугілля"

Носсалевич А.І., Ломаєв І.А., скульптор Кавалерідзе І.П. рек. Квинт. О.К / 1925 /  вулиця Пушкінська, 5

 Адміністративна установа / Ар деко, Революційно - індустріальний романтизм

Пам'ятка архітектури / Збереглося

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.