Назва

Будинок “Слово”

Роки побудови

1926

Архітектор

Дашкевич М.І.

Адреса

вул. Культури, 9

Житловий будинок “Слово”

Житловий будинок «Слово» був побудований для Спілки письменників на вул. Культури, 9 за проєктом архітектора М. І. Дашкевича. Розробка і реалізація проєкту здійснювалися в 1927-1930 рр. інститутом «Укргражданстрой» на кошти літераторів, членів житлового кооперативу «Слово».

Зведення будинку «Слово» відбувалося у дуже цікавий період, в останній третині 20-х рр., у найбільш насичені подіями в архітектурному житті роки. Це були останні п'ять-сім років столичного періоду, який продовжувався з 1917 по 1934 рр.. Під кінець1920-х рр. зросло значення Харкова не тільки як адміністративного та освітнього, а і як народногосподарський центр, що викликало значне зростання населення. З 285 тис. осіб в 1920 р. кількість жителів до 1927 р. збільшилася до 423 тис., в місті загострилася житлова проблема.

Будинок «Слово» в архітектурі цього періоду займає особливе місце. Його також можна віднести до будинків для «комуністичної еліти», але особливий контингент мешканців і те, що його було побудовано на кошти літераторів, роблять будинок унікальним. Хоча будинок називався «будинком для літераторів», в ньому, поряд з письменниками й поетами, проживали також представники інших творчих професій (художники, скульптори та ін.).

У плані будівля нагадує друковану букву С. Висота будинку п'ять поверхів, в ньому п'ять під'їздів, 66 квартир, по три-чотири кімнати в кожній. За проєктом увесь будинок слід було обладнати електричними ліфтами, це відразу втілено не було, електричні ліфти було встановлено пізніше лише в декількох під'їздах. А ось передбачених у проєкті солярій з душами над п'ятим поверхом був здійснений.

Конструктивне рішення будинку цілком традиційно. Будинок «Слово» має поздовжні і поперечні несучі стіни з цегли. Будівля зведена «в формах, що займають проміжне місце між модерном і конструктивізмом».

На розрізі по сходовій клітці видно, що міжповерхові перекриття всіх поверхів виконано з монолітного залізобетону по металевих балках (в той час найчастіше, з міркувань економії, із залізобетону виконувалося тільки надпідвальне перекриття). У будинку досить високі поверхи 3.28 м у світлі.

У період, коли було зведено будинок «Слово», нове житлове будівництво було чітко диференційовано відповідно до соціального статусу, професійних та галузевих підрозділів, відображаючи соціальне розшарування радянського суспільства, що формувалося. Архітектурний вигляд і комфортність житла, близькість до центру безпосередньо залежали від статусу його мешканців.

Архітектура будинку для літераторів відображала високий соціальний статус контингенту мешканців. У квартирах були просторі холи-вітальні, звідки окремі входи вели у кожну з трьох або чотирьох кімнат; просторі кухні, роздільні санвузли з ванними, солярій з душами на даху будівлі і, нарешті, передбачені проєктом електричні ліфти. В ході будівництва в початковий проєктом було внесено незначні корективи, що стосувалися числа вікон в кімнатах і розташування міжкімнатних перегородок. А після закінчення будівництва все ж таки встановили ліфти, хоч і не в усіх під'їздах.

У 1934 р. після переведення столиці до Києва, розвиток Харкова стало сповільнюватися, будівельна активність помітно зменшилася. Ієрархія і клановість суспільства і надалі продовжували відображатися на архітектурних рішеннях житлових комплексів, як до Великої Вітчизняної Війни, так і 20 років по тому, аж до середини 60-х рр. Період, коли Харків був столицею Української РСР, дав потужний поштовх розвитку міста. Було зведено багато найважливіші архітектурні комплекси, в тому числі й значна кількість житлових будівель, одним з яких був будинок «Слово», побудований для харківських літераторів.


Авторка Катерина Діденко

Довідкова інформація

Будинок “Слово” / Кооперативний будинок літераторів / Житловий будинок

 Дашкевич М.І.  / 1926  / вул. Культури, 9

Житло багатоповерхове / Ар Деко, Конструктивізм

Пам'ятка архітектури /  Реконструйовано 1950 р. - Підгорний Н.М., 1957 р. - Покорний А.М.

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.