Назва

Будинок проектних організацій

Роки побудови

1930-1934

Адреса

площа Свободи, 4

Найкраща будівля Сергія Серафімова

Спадщину архітектора визначають його проекти, серед яких перлинами стають якісно збудовані будівлі. Інколи архітектор, дивлячись на усе збудоване сам визначає найбільш вдалу роботу. Так Сергій Савич Серафімов у своєму «Творчому звіті», зазначив, що Держпром у Харкові є цікавою роботою, але більш вдалою – Будинок проектів. 

Будинок проектів був запроектований у 1929 році для розміщення у ньому найкрупніших проектно-будівельних установ української республіки. Фактично, Будинок проектів у Харкові поклав початок новому типу будинків призначених для проектних та наукових установ. 

Проект С.С. Серафімова та М. О. Зандберг-Серафімової переміг у конкурсі у результаті важкої боротьби. Справа у тому, що другу премію отримав проект найвідоміших радянських архітекторів того часу - братів Весніних, який був абсолютно новаторським – він не мав першого поверху та мав виходити на площу суцільною скляною стіною. Недоліком цієї будівлі була абсолютна неузгодженість рішення з Держпромом. 

Проект Серафімових навпроти створював єдиний ансамбль з Держпромом, підтримуючи єдиний ритм архітектурних мас. Маси Будинку проектів ритмічно наростають к середині будівлі, готуючи основний удар - 14-поверховий центральний корпус. Цей корпус, візуально розрізав будівлю на дві частини , тому що об’єднувався з боковими корпусами вузькими скляними блоками, які підсвічені сонцем з півдня, створювали ефект прозорості. 

Будинок проектів на відміну від лаконічного рішення Держпрому мав достатню кількість деталей, які залишаючись функціональними елементами модерністської архітектури були дуже гарно промальовані, що надавало цій будівлі вишуканий вигляд. 

Цьому красивому будинку не пощастило – під час ІІ Світової війни у його головний корпусу влучила бомба, яка зруйнувала задній фасад, та спричинила пожежу. Зважаючи, що перекриття будинку були дерев’яні, внутрішні конструкції були значно пошкоджені. До того ж для швидкої відбудови у 1943-1944 роках Держпрому з пошкодженого Дому проектів знімали необхідні елементи та механізми. Коли після закінчення ІІ Світової війни будинок було передано Харківському університету, воно представляло собою лише зруйнований залізобетонний каркас. 

Відбудова будинку планувалась у стилі пишного післявоєнного Ар деко. Концепція цього стилю базувалась на думці, що після перемоги у такій страшній війні народ-переможець буде жити багато й пишно. За задумом Харківській університет повинен був перетворитись на зменшену копію Московського університету на Ленінських горах. 

На відбудову був оголошений конкурс, який проходив у Будинку архітекторів у Москві, а головним суддею був Йосиф Сталін. За легендою харківська команда була запрошена на цей конкурс «для пристойності», але з виконаного цією командою макету навіть не зняли тканину. Сталін звернув увагу на єдиний накритий макет, і коли з нього зняли покрив, то побачили прозорий макет майбутнього будинку з відлитою фігурою Сталіна на верхівці. Прозорий макет з плексигласу був дуже новаторською знахідкою харківських архітекторів, і привернув значну увагу, хоча фігуру керманича було вирішено зняти. 

Проект реконструкції, який врешті-решт був доручений колективу архітекторів з харківського «Діпровузу» у складі І.Д. Єрмилова, І.Я. Жилкіна, Н.К. Комірного, В.П. Костенка, В.І. Лівшица та В.І. Ліпкина декілька разів перероблявся. У 1956 році розпочалась боротьба «з прикрашеннями», і пишна архітектура первісного проекту поступово спрощувалась. Але сучасний вигляд будинок набув у 1959 році, коли під час візиту Хрущова до Харкова той повелів вернути будинки харківської площі «як було» у результаті чого будинок Харківського університету лишився шатрового завершення.

Тож сьогодні ми бачимо невдалу суміш, коли риси Будинку проектів скритий всередині тіла нового будинку Харківського університету, змушено обезголовленого, щоб нагадувати про Будинок проектів.

Авторка  Ольга Швиденко

Довідкова інформація

Будинок проектних організацій / Наукова установа / Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

Серафімов С.С., Кравець С.М., Фельгер М.Д., інж. Роттерт П.П. / 1930-1934  / площа Свободи, 4

Навчальна та наукова установа / Конструктивізм, Риси європейського модернізму

Пам'ятка архітектури /  Реконструйовано

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.