Назва

Готель "Інтернаціонал"

Роки побудови

1932-1935

Архітектор

Яновицький Г.О.

Адреса

площа Свободи, 7

Готель "Інтернаціонал"

Проєктування та будівництво готелю було доручено молодому та амбіційному архітектору Григорію Олександровичу Яновицькому. Від початку своє творчої праці він був прихильником та поціновувачем сучасного авангардного стилю в архітектурі — конструктивізму. Згідно з проєктом планувалися номери різного ступеню комфорту, вони позначалися літерами А, Б, Г, Ж, Д, Є, З, І. на кожному поверсі були розташовані холи. На першому поверсі поряд з вестибюлем знаходилась кав’ярня із загальною площею 468 м². На другому поверсі розміщувалися головний хол та читальні зали. За проєктом передбачався ресторан на 350-400 місць та банкетна зала на 50 -60 місць. Потужність ресторану 2000-2500 обідів у день. Сам ресторан мав велику терасу з виходом на площу Дзержинського.

З початку ведення робіт готель знаходиться під пильною увагою уряду України. Як і на інших будівельних майданчиках, будівництво велося ударними темпами. Пуск першої черги готелю (першого корпусу) було призначено до річниці жовтневої революції - 6 листопада 1934 року. В експлуатацію ввели 327 номерів. Проте ще два роки будівельники продовжували оздоблювальні роботи, які було завершено у 1936 році. Цю дату заведено рахувати як запуск готелю та початок його повноцінного функціонування. Всього готель нараховував 495 номерів.

У 1937 році в Парижі проходила всесвітня виставка мистецтв та техніки. Архітектор Яновицький отримав там гран-прі за розробку інтер’єрів готелю “Інтернаціонал”.

Під час другої світової війни корпусам готелю було завдано серйозної шкоди. Під час пожеж та в результаті обстрілів було зруйновано багато перекриттів, отже вже після війни відновлювати будівлю було доручено самому автору, який повернувся з евакуації. Яновицький відмовився від пропозиції працювати у Москві та до кінця свого життя залишився працювати у Харкові. З 1947 він працював доцентом Харківського інженерно-будівельного інституту.

Під час реконструкції готелю конструктивізм як архітектурний стиль було вже заборонено, тож довелося переробляти готель з використанням класичних форм та прийомів. Будівля отримала різні декоративні доповнення: декоровані архітрави, карнизи на кронштейнах, фігурні фризи, рустовку цоколя. Проте загальне формотворення та конструктивістський задум будівлі було збережено. Готель отримав назву “Харків” і знову зайняв позицію лідера в готельному господарстві у Харкові.

Відновлення напівзруйнованих корпусів після війни, продовжувалось стільки ж , скільки й будівництво. І тільки у 1952 році перша черга готелю почала працювати.

Довідкова інформація

Готель "Інтернаціонал" / Готель / Готель "Харків"

Яновицький Г.О. / 1932-1935 / площа Свободи, 7

Готель / Конструктивізм, Ар деко

Пам'ятка архітектури /  Реконструйовано -  Яновицький Г.О. - 1952

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.