Будівля ЦК КП(б)У
Коли в 1925 році ЦК КП(б)У переїхав з будинку № 44 на Сумській в будівлю колишнього Губернського земства, постало питання про його реконструкцію і надбудов. Розробка проєкту була доручена молодому архітекторові Якову Ароновичу Штейнбергу. У журналі «Будівництво» за 1931 р. у невеликій статті «Надбудова будинку ЦККП(б)У» автор проєкту торкнувся проблем, що виникли в цій роботі й шляхів, які було обрано для розв'язання цих проблем. Нижче наведені основні положення цієї статті:
- ЦК КП(б)У розмістився у двох будівлях, побудованих в різний час і відрізняються один від одного поверховістю, забарвленням, фактурою і стилем: триповерхова — в стилі ампір і двоповерхова в стилі ренесанс. Над двоповерховим потрібно надбудувати три поверхи, над триповерховим — два.
- Таке збільшення обсягу будівлі не могло бути здійснено шляхом механічної надбудови на старих стінах, а потребувало значних реконструкційних робіт. У двоповерховій будівлі головні сходи були розташовані всередині будівлі та висвітлювалися верхнім світлом. Це придатне для двоповерхового будинку і неприпустимо для п'ятиповерхового, оскільки в цьому випадку при евакуації персоналу основна вертикальна магістраль не мала б природного освітлення. Становище погіршувалося ще й тим, що необхідно було встановлювати ліфт. Все це змусило наблизити сходи до надвірної стіни, що, в свою чергу, зумовило один з елементів архітектурного образу реконструйованій частині будівлі. Те ж можна сказати й про вестибюлі, гардеробі - достатні для двоповерхової будівлі, вони через малу пропускну здатність стають непридатними для п'ятиповерхового.
- Новий будинок на вулиці, як правило, розміщуються між сусідніми, кожен з яких побудовано в якомусь своєму стилі: за ампіром може слідувати стиль мавританський, за ним цегляний або готика або українське бароко і т.д. Як наслідок сусідства різностильових будівель по горизонталі виникає динамічний ансамбль вулиці. Ті закони, які діють в горизонтальному напрямку, повинні працювати й по вертикалі: так само як формується ансамбль по горизонталі, відбувається його формування в вертикальному напрямку. Можна уявити собі, наприклад, що надбудова будівель вздовж вулиці спланована таким чином, що в межах цілого кварталу виникнуть горизонтальні пояси надбудованих поверхів, під якими залишаться готика й ампір колишніх будівель, і вулиця, зберігши їх ансамбль, придбає новий, зумовлений планом, вид.
- Про деякі елементи нової будівлі:
а) Розміщення відділів по поверхах має визначатися частотою їх відвідування: ті відділи, в які відвідувачі заходять частіше, повинні розташовуватися нижче. Це сприятиме зменшенню переміщень по сходах і дозволить створити умови для зосередженої роботи.
б) Великий зал для зборів, конференцій, з'їздів — на 650 місць в самому залі та 75 місць у президії — запроєктований у формі трапеції з закругленою задньою стіною. У вузькій частині залу розміщена президія, трибуна для доповідачів, місця для стенографісток — на піднятій площі для кращого огляду. Форма залу визначається вимогами акустики. Місця в залі розташовуються терасовим амфітеатром по закону параболи — оптичної кривої.
в) Під залом для засідань — велика їдальня, під якою знаходиться кухня з допоміжними приміщеннями.
Автор: Георгій Нікольський. Джерело.
Будівля ЦК КП(б)У / Будинок державних органів влади/ Харківська Обласна Державна Адміністрація
Штейнберг Я.А. / 1932 / вул. Сумська, 64
Адміністративна установа / Конструктивізм (до реконструкції)
Пам'ятка архітектури та історії / Реконструйовано
Революційно - індустріальний романтизм
Звернення до класичних взірців
Конструктивизм
Ар деко
Риси української своєрідності
Риси європейського модернізму