Назва

Будівля ЦК КП(б)У

Роки побудови

1932

Архітектор

Штейнберг Я.А.

Адреса

вул. Сумська, 64

Будівля ЦК КП(б)У

Коли в 1925 році ЦК КП(б)У переїхав з будинку № 44 на Сумській в будівлю колишнього Губернського земства, постало питання про його реконструкцію і надбудов. Розробка проєкту була доручена молодому архітекторові Якову Ароновичу Штейнбергу. У журналі «Будівництво» за 1931 р. у невеликій статті «Надбудова будинку ЦККП(б)У» автор проєкту торкнувся проблем, що виникли в цій роботі й шляхів, які було обрано для розв'язання цих проблем. Нижче наведені основні положення цієї статті:

  1. ЦК КП(б)У розмістився у двох будівлях, побудованих в різний час і відрізняються один від одного поверховістю, забарвленням, фактурою і стилем: триповерхова — в стилі ампір і двоповерхова в стилі ренесанс. Над двоповерховим потрібно надбудувати три поверхи, над триповерховим — два.
  2. Таке збільшення обсягу будівлі не могло бути здійснено шляхом механічної надбудови на старих стінах, а потребувало значних реконструкційних робіт. У двоповерховій будівлі головні сходи були розташовані всередині будівлі та висвітлювалися верхнім світлом. Це придатне для двоповерхового будинку і неприпустимо для п'ятиповерхового, оскільки в цьому випадку при евакуації персоналу основна вертикальна магістраль не мала б природного освітлення. Становище погіршувалося ще й тим, що необхідно було встановлювати ліфт. Все це змусило наблизити сходи до надвірної стіни, що, в свою чергу, зумовило один з елементів архітектурного образу реконструйованій частині будівлі. Те ж можна сказати й про вестибюлі, гардеробі - достатні для двоповерхової будівлі, вони через малу пропускну здатність стають непридатними для п'ятиповерхового.
  3. Новий будинок на вулиці, як правило, розміщуються між сусідніми, кожен з яких побудовано в якомусь своєму стилі: за ампіром може слідувати стиль мавританський, за ним цегляний або готика або українське бароко і т.д. Як наслідок сусідства різностильових будівель по горизонталі виникає динамічний ансамбль вулиці. Ті закони, які діють в горизонтальному напрямку, повинні працювати й по вертикалі: так само як формується ансамбль по горизонталі, відбувається його формування в вертикальному напрямку. Можна уявити собі, наприклад, що надбудова будівель вздовж вулиці спланована таким чином, що в межах цілого кварталу виникнуть горизонтальні пояси надбудованих поверхів, під якими залишаться готика й ампір колишніх будівель, і вулиця, зберігши їх ансамбль, придбає новий, зумовлений планом, вид.
  4. Про деякі елементи нової будівлі:

а) Розміщення відділів по поверхах має визначатися частотою їх відвідування: ті відділи, в які відвідувачі заходять частіше, повинні розташовуватися нижче. Це сприятиме зменшенню переміщень по сходах і дозволить створити умови для зосередженої роботи.

б) Великий зал для зборів, конференцій, з'їздів — на 650 місць в самому залі та 75 місць у президії — запроєктований у формі трапеції з закругленою задньою стіною. У вузькій частині залу розміщена президія, трибуна для доповідачів, місця для стенографісток — на піднятій площі для кращого огляду. Форма залу визначається вимогами акустики. Місця в залі розташовуються терасовим амфітеатром по закону параболи — оптичної кривої.

в) Під залом для засідань — велика їдальня, під якою знаходиться кухня з допоміжними приміщеннями.

Автор: Георгій Нікольський.  Джерело.

Довідкова інформація

Будівля ЦК КП(б)У / Будинок державних органів влади/ Харківська Обласна Державна Адміністрація

Штейнберг Я.А. / 1932 / вул. Сумська, 64

Адміністративна установа  / Конструктивізм (до реконструкції)

Пам'ятка архітектури та історії /  Реконструйовано

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Локація

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.