Назва

Палац ВУЦВК

Роки побудови

1922-1924

Адреса

площа Конституції

Палац ВУЦВК

Будинок дворянського зібрання було побудовано за проєктом арх. Васильєва О.О. і Лобачевського В.Н. в 1814 - 1820 рр. Споруджена в стилі російського класицизму, з високим залом і хорами, воно було одним з перших кам'яних будівель на Миколаївській площі.

До революції Будинок дворянського зібрання перебудовувався лише одного разу — після пожежі 1870 року, коли вигоріла двоповерхова частина будівлі. Після революції будинок було реконструйовано за проєктом арх. Лінецького А.В. для вищого республіканського органу влади — ВУЦВК.

Ось як описує виконані в ході цієї перебудови роботи Б.Перетятковіч у своїй статті «Огляд будівництва м.Харкова за останні роки», опублікованій в журналі «Архітектура» №3-4 за 1925 рік:

«У 1923 р. розгорнулася розпочата ще в 1922 р. цікава робота по перебудові колишнього дворянського зібрання та прилеглих до нього будівель під будівлю ВУЦВК. Автором проєкту перебудови є архітектор А.В.Лінецкій, вміло витримав стиль, будівлі б. дворянських зборів, що склав крило нової будівлі. Заслуговує на увагу оздоблення залу засідань, вестибюль і деякі інші приміщення. Забарвлення фасаду — блідо жовтий фон і білі колони, карнизи, тяги й лиштва. Не зовсім вдало торік пофарбували цоколь будівлі в зелений оливковий колір, що абсолютно не підходить до стилю будівлі.

В один з таких будівельних сезонів до будівлі ВУЦВК була приєднана кутова будівля колишнього Астраханського готелю, що виходив одним фасадом на площу Тевелєва, іншим — на Спартаківський провулок. Для чого ця споруда зазнала капітального внутрішньому ремонту та перебудови, і фасади її, за проєктом молодого архітектора Г.А.Яновицького, були оброблені відповідно до головної будівлі ВУЦВК.

Перед будівлею був сквер з досить великими деревами. З метою завершення всієї архітектурної композиції цей сквер був знищений і, на жаль, дерева вирубані. На жаль тому, що треба берегти в центральних частинах міста кожне дерево, оскільки нові зелені насадження не скоро виростуть.

Замість знищеного скверу перед будівлею була розбита широким півколом площа для під'їзду автомобілів до будівлі ВУЦВК і по сторонах площі досить вдало влаштовано два квітники».

Кінець 1920-х років був відзначений черговий перебудовою: на цей раз надбудовувалася на один поверх центральна частина будівлі. А остання реконструкція проводилась після передачі будівлі дітворі. У 1934 році столичні повноваження перейшли від Харкова до Києва, і харківські піонери та жовтенята стали господарями першого в усьому Союзі власного Палацу. Урочисте його відкриття відбулося 6 вересня 1935 року.

Автор Георгій Нікольський. Джерело

Довідкова інформація

Палац ВУЦВКБудинок державних органів влади

Лінецький О.В., за участі Яновицького Г.О. / 1922-1924 

Установа / Звернення до класичних взірців, Ар деко

Не зберігся

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Локація

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.