Назва

Соцмісто “Новий Харків”

Роки побудови

1929-1933

Архітектор

Альошин П.Ф.

Адреса

Індустріальний район м. Харкова

Соцмісто “Новий Харків”

В СРСР в роки першої п'ятирічки (1928-1933) однією з головних тем проєктних пошуків архітекторів стала проблема соціалістичного розселення. В результаті тривалої полеміки було сформовано три основні концепції. До першої відносяться ідеї архітекторів-урбаністів (наприклад — Л. М. Сабсовича), які уявляли соціалістичні міста як велетенські виробничо-житлові комбінати при підприємствах. До другої — дезурбаністів, зокрема, М. О. Охітовіча і М.Я. Гінзбурга, які пропонували замінювати міста поселеннями-стрічками, що складаються з індивідуальних житлових елементів розташованих уздовж автострад. Третя пов'язана з теоретичним кредо М. О. Ладовського, була покладена в основу концепції АРУ і спрямована на пошуки такої схеми планування міста, яка дозволяла б ускладнювати його планувальну структуру в процесі його розвитку не порушуючи в той же час взаємини основних функціональних зон. Саме з поєднання кращого в цих концепціях, при природній відмові від крайнощів виникла ідея соцміста. Кілька ранніх реалізацій цих ідей належать до Харківського регіону.

У 1930 р. вийшла книга М. Мілютіна “Соцмісто”, яка вплинула на містобудівну практику в Україні. У ній було поставлено завдання по створенню “нового расселения человечества на основе социалистического производства», розглядалися основні питання раціонального планування і будівництва населених місць СРСР. Оскільки стрижнем соціалістичного господарства були виробництво та план, в основі розв'язання питання про вибір пунктів нового будівництва на думку автора книги повинно бути визначені виробничо- господарські точки, на основі яких і створюється поселення. Кожен населений пункт при цьому повинен розглядатися як єдине ціле, де найбільш розумно, раціонально, доцільно розташовуються і пов'язуються між собою його основні частини: промислове і сільськогосподарське виробництво, транспорт, енергетика, управління, побут, виховання, навчання. Розширення населених пунктів, що існують передбачалось робити або шляхом створення селищ-супутників або шляхом перепланування цих пунктів, або їх окремих частин для особливо великих міст.

Хрестоматійним прикладом реалізації концепції соцміста є селище Харківського тракторного заводу. “Новий Харків” проєктувальники бачили як місто-супутник на 100 — 120 тис. мешканців, який міг би існувати відокремлено від тодішньої столиці України.

Основною причиною його створення була необхідність забезпечити житлом і установами культурно-побутового обслуговування робітників і службовців тракторного заводу який передбачалося звести на так званому Лосівському майданчику в 7 кілометрах на південний схід від першої столиці радянської України. В північній частині Лосівського майданчика передбачалося розміщення, крім ХТЗ, ще 14 різних промислових підприємств, а на півдні — соцмісто.

У грудні 1929 р. проєктно-конструкторське бюро при НКВС під керівництвом П. Альошина отримало замовлення на проєктування соцміста “Новий Харків”. У березні 1930 р. був представлений ескізний проєкт селища ХТЗ — "Тракторобуд" на 113 тисяч мешканців. У квітні цього ж року всі роботи з проєктування було передано в організовану в цей час Харківську філію Діпроміста (Державного інституту проєктування міст України).

Закладення селища відбулося в травні 1930 р. Планувальна схема поселення будувалася за жорсткою прямокутною сіткою вулиць прив’язаною до напрямку Чугуївського шосе, основним транспортним зв'язком промислового району та соцміста з Харковом. Були розбиті п'ять кварталів, які спочатку забудовувалися чотирьох і п'яти поверховими житловими будинками квартирного типу. За проєктом передбачалося теплими переходами зв'язати будинки між собою та з будівлями обслуговуючих установ: поліклініками, клубами-столовими, школами й дитячими садками. Близько 30% території відводилося під зеленні насадження. Більшість споруд було орієнтовано поздовжньою стороною перпендикулярно Чугуївському шосе. Така орієнтація оптимальна щодо панівних вітрів. Будівництво селища за проєктом здійснювалися протягом 1930-1932 рр. Але проєктні ідеї були здійснені не повною мірою.

З 1932 р., Харківський тракторний завод почав активно працювати над архітектурно-планувальним оформленням району та коригуванням вихідного проєкт, вкладаючи в це великі кошти. Потужне фінансування забезпечило благоустрій житлових кварталів влаштування доріг тротуарів, будівництво дитячих садків і ясел, науково-технічних станцій заводу, столових, ресторану, архітектурне оформлення головної контори заводу, зведення житлового будинку на 300 квартир з магазинами на 1-му поверсі, будівлі райради.

Під час Другої світової війни з 97 реалізованих об'єктів соцміста “Новий Харків” велику частину будівель було зруйновано. Збереглися лише планувальна структура та кілька будівель першої черги забудови.

“Новий Харків” задумувався як місто-супутник столиці радянської України, місто-альтернатива. В рамках цього проєкту ідея соцміста, як населеного пункту, функціонально організованого, сформованого відповідно до уявлень про новий соціалістичний спосіб життя, який базується на плані й виробництві, реалізована в надмірній повноті. Що стосується містобудівної структури нового поселення — це одна з найбільш відомих версій реалізації ідеї “лінійного міста”.

Авторки Олена Гелла  та  Любов Качемцева.

Довідкова інформація

Соцмісто “Новий Харків” Місто спутник / Квартали індустріального району  м. Харкова

Альошин П.Ф. / 1929 -1933

Житлові квартали / Конструктивізм, Риси української своєрідності, Звернення до класичних взірців

Без статусу / Збереглося з перебудовами

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Локація

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.