Назва

Будинок колишнього товариства політкатаржан

Роки побудови

1935

Архітектор

Підгорний Н.М.

Адреса

вул. Пушкінська, 49; вул.Гіршмана , 19

Ноєв Ковчег

У 1932 році Харківське товариство політкаторжан замовляє Ною Мойсейовичу Підгорному проєкт будівлі, яка повинна була поєднати в собі дві функціональні частини: житлову й адміністративну.

Столичний Харків в ті роки активно використовує архітектурні прийоми конструктивізму. Держпром, Будинок проєктів, будівляЦК КП/б/ У — шедеври цього нового стилю мають лаконічністю, функціональністю й одночасно величчю, що робить конструктивізм модним і популярним напрямком сучасної архітектури.

Будівля, яку задумав Підгорний, передбачалося вирішити в такому ж конструктивістському ключі. На розі вулиць Пушкінської та Гіршмана потрібно було поєднати житлові квартири з громадськими приміщеннями, передбачивши наявність бібліотеки, музею, лекційного залу.

Коли проєкт вже був готовий і почалося будівництво, вийшла знаменита постанова про боротьбу з формалізмом у мистецтві, а конструктивізм оголошують буржуазним стилем. Підгорному терміново доводиться правити проєкт відповідно до нових віянь. У новому проєкт на будівлі з'явилися арки, балюстради, напівколони. Тепер архітектура будівлі звертається до цитування класичної спадщини, в архітектуру повертаються портики, колони, ліпнина. Згідно з новими вказівками партії й уряду, архітектура повинна була зображати міць соціалістичної держави, її велич і грандіозність вирішуваних нею завдань.

Сьогодні в архітектурі цієї будівлі ми можемо бачити залишки конструктивізму у вигляді вертикальних стрічкових вікон, динамічного формоутворення. Зверху на який  накладено шар класичних елементів.

У народі цей будинок називають «Ноїв ковчег», саме тому що архітектора звали Ной. За словами істориків, що тільки не знаходилося в різні роки в цій будівлі: спочатку клуб для колишніх політкаторжан, пізніше - музей, інститути марксизму-ленінізму і фізкультури. А двадцять років тому в «Ноїв ковчег» переїхало українське відділення Міжнародного слов'янського університету. До Також в цьому будинку жила дружина засновника театру «Березіль» Леся Курбаса - актриса Валентина Чистякова.

Довідкова інформація

Будинок колишнього товариства політкатаржан / Житловий будинок + громадська частина  /  Житловий будинок + Інститут вивчення проблем злочинності ім. В. В. Сташиса

Підгорний Н.М. / 1935  / вул. Пушкінська,  49 (громадська частина);  вул.Гіршмана , 19  (житлова частина)

Житловий будинок з магазинами / Звернення до класичних взірців, Ар деко, Конструктивізм

Рекомендован до включення у список пам'яток архітектури  /  Збереглося без значних змін

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.