Назва
Будинок колишнього товариства політкатаржан
Роки побудови
1935
Архітектор
Адреса
вул. Пушкінська, 49; вул.Гіршмана , 19
Ноєв Ковчег
У 1932 році Харківське товариство політкаторжан замовляє Ною Мойсейовичу Підгорному проєкт будівлі, яка повинна була поєднати в собі дві функціональні частини: житлову й адміністративну.
Столичний Харків в ті роки активно використовує архітектурні прийоми конструктивізму. Держпром, Будинок проєктів, будівляЦК КП/б/ У — шедеври цього нового стилю мають лаконічністю, функціональністю й одночасно величчю, що робить конструктивізм модним і популярним напрямком сучасної архітектури.
Будівля, яку задумав Підгорний, передбачалося вирішити в такому ж конструктивістському ключі. На розі вулиць Пушкінської та Гіршмана потрібно було поєднати житлові квартири з громадськими приміщеннями, передбачивши наявність бібліотеки, музею, лекційного залу.
Коли проєкт вже був готовий і почалося будівництво, вийшла знаменита постанова про боротьбу з формалізмом у мистецтві, а конструктивізм оголошують буржуазним стилем. Підгорному терміново доводиться правити проєкт відповідно до нових віянь. У новому проєкт на будівлі з'явилися арки, балюстради, напівколони. Тепер архітектура будівлі звертається до цитування класичної спадщини, в архітектуру повертаються портики, колони, ліпнина. Згідно з новими вказівками партії й уряду, архітектура повинна була зображати міць соціалістичної держави, її велич і грандіозність вирішуваних нею завдань.
Сьогодні в архітектурі цієї будівлі ми можемо бачити залишки конструктивізму у вигляді вертикальних стрічкових вікон, динамічного формоутворення. Зверху на який накладено шар класичних елементів.
У народі цей будинок називають «Ноїв ковчег», саме тому що архітектора звали Ной. За словами істориків, що тільки не знаходилося в різні роки в цій будівлі: спочатку клуб для колишніх політкаторжан, пізніше - музей, інститути марксизму-ленінізму і фізкультури. А двадцять років тому в «Ноїв ковчег» переїхало українське відділення Міжнародного слов'янського університету. До Також в цьому будинку жила дружина засновника театру «Березіль» Леся Курбаса - актриса Валентина Чистякова.
Будинок колишнього товариства політкатаржан / Житловий будинок + громадська частина / Житловий будинок + Інститут вивчення проблем злочинності ім. В. В. Сташиса
Підгорний Н.М. / 1935 / вул. Пушкінська, 49 (громадська частина); вул.Гіршмана , 19 (житлова частина)
Житловий будинок з магазинами / Звернення до класичних взірців, Ар деко, Конструктивізм
Рекомендован до включення у список пам'яток архітектури / Збереглося без значних змін
Революційно - індустріальний романтизм
Звернення до класичних взірців
Конструктивизм
Ар деко
Риси української своєрідності
Риси європейського модернізму