Назва

Будинок ЖБК ім. Дзержинського з магазином

Роки побудови

1931-1932

Адреса

вул. Пушкінська, 54

Будинок ЖБК ім. Дзержинського з магазином

Пушкінська, 54 - семиповерховий житловий комплекс у стилі конструктивізм. Його було побудовано у 1931 році для працівників танкового заводу імені Малишева за проєктом архітектора Г.О. Яновицького за участі Є.О. Лимаря. Григорій Яновицький, до речі був автором футуристичного журналу «Нова Ґенерація». До 1920-х років на місці цього будинку була розташована Каплунівська церква, яку підірвали більшовики.

За радянських часів на першому поверсі знаходився улюблений харків'янами великий гастроном, а зараз перші поверхи займають магазини і кафе.

У цьому будинку мешкало багато привілейованих осіб, про що свідчать меморіальні дошки. З 1936 по 1940 роки в цьому будинку мешкав творець легендарного танка Т-34 Михайло Кошкін. Також в 1951-1978 році жив Олександр Морозов — не менш відомий інженер-конструктор.

Цей великий будинок домінує серед навколишньої забудови своєю монументальністю та величністю. На потужний прямокутний стилобат спираються різнопланові об'єми житлової частини. З боку вул. Манізера над проїздом у двір нависає прямокутний обсяг з великим горизонтальним вікном. Стіни прикрашають напівкруглі балкони. Будівля належить до числа найкращих пам'яток архітектури конструктивізму.

Довідкова інформація

Будинок ЖБК ім. Дзержинського / Житловий будинок  / Житловий будинок з магазинами

 Яновицький Г.О. за участі Лимаря Є. А. / 1931-1932  / вул. Пушкінська, 54

Житловий будинок з магазинами / Конструктивізм,  Ар деко,  Звернення до класичних взірців

Пам'ятка архітектури  /  Збереглося без значних змін

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.