Назва

Автоматична телефонна станція

Роки побудови

1930-1931

Адреса

вул. Свободи, 7/9

АТС

Із статті:

Смоленська С. О.  Зберегти пам'ятки конструктивізму в Україні (на основі неопублікованих архівних матеріалів). Сучасні проблеми архітектури та містобудування: Наук.-техн. збірник. / Відпов. ред. М. М.Дьомін. – К.: КНУБА, 2015. – Вип. 41. – С. 190-198. 

 

Одним із значних прикладів конструктивізму в Харкові є будівля АТС, яка була зведена в 1930-31 рр.на розі вулиць Ветеринарної (нині вул. Іванова) та Дзержинського (вул. Мироносицька) в безпосередній близькості до нового міського центру - площі Дзержинського. Широка телефонізація міст була передовим явищем свого часу. В кінці 1920-х початку 1930-х автоматичні станції будували у великих містах України: на ту пору столичному Харкові, Дніпропетровську, Одесі. Прогресивний тип будівлі вимагав нового архітектурно-композиційного і конструктивного оформлення. Тому АТС набувають сучасного конструктивістського вигляду. 

У Харкові було намічено будівництво двох АТС (Нагірної та Центральної) на 20 тис. номерів кожна, бо збудована на початку 1920-х напівавтоматична станція на 6 тис. номерів не відповідала зростаючим потрбеам столиці (в 1930-му р. на 105 мешканців припадав 1 телефон).

Найважливішою частиною реалізації плану стала автоматизація телефонного обслуговування. Ця складна на ту пору технічна операція була проведена 5 червня 1933 р.: “полное переключение на автоматический телефон сразу всех абонентов города произведено впервіе в Европе”, писала газета “Коммунист”.

Слід зазначити, що до початку 200-х рр. будівля ще зберігала конструктивістські ознаки, хоча необхідність його розширення виникає декілька разів. У 1960-ті дуже аккуратно, із суворим збереженням стилістики будівлі, був забудований балкон 4-го поверху (арх. І.Лаврентьєв). У 1970-і був розроблений проект розвитку північного крила за рахунок подовження фасаду із збереження стилістики (арх. Н. Євсіков), але задум не був реалізований.

При натурному обстеженні об’єкту пісял його останньої реконстркуції, а також у бесідах з авторами-проектувальниками з’ясувалося, що вони не проводили попередніх дослдіджень, не спиралисяу своїх проектних рішеннях на архівну документацію. У результаті не тільки інтер’єри будівлі втратили стильові прикмети, але і фасади отримали непритаманну об’єкту деталі, в їхній обробці були використані неправдиві матеріали: полірований граніт, пластик, та ін. Будівля виросла на один додатковий поверх, остаточно втративши первинні пропорції. 

Завдяки знайденим в архівах документам до деякої міри (хоча і не остаточно) прояснилось питання авторства об’єкту. Найбільш авторитетний дослідник Харкова О.Ю. Лейбфрейд зазначав, що автор проекту АТС невідомий. С.О. Хан-Магомедов -визнаний фахівець з “радянського авангарду” у своїй праці, присвяченій, в основному російській конструктивістській  теорії та практиці ,виділяє кілька об’єктів, зведених в Україні, в т.ч. і харківську АТС. Авторство він приписує архітекторові П.Фролову. У багатотомному виданні з історії українського мистецтва стверджується, що будівлю АТС було побудовано за проектом повторного застосування без згадок автора.

Як свідчать архівні матеріали, на кресленях є прізвища двох розробників - архітекторів, чиї підписи поставлені на аркушах: Покорний (без ініціалів) та Ю.Цвєтков (варіант розшифровки підпису). Судячи по інших проектах, розроблених конторою “Укрпайбуд” в ті роки і виявлених в архіві, ці зодчі були співавторами інших будівель, зокрема, науково-дослідного інституту добрив в м. Змієві (1929). Архітектор П. Фролов також працював у той час в “Укрпайбуді”.  Проектні матеріали інституту в Змієві він підписав в якості гол. інженера. Але ні на одному кресленні АТС його підпису немає. У Харкові в ті роки викладав у харківських вузах і займався проектною практикою архітектор М.Ф. Покорний (1886 -1948). У 1929 р. він був вже маститим проектувальником. Важко повірити в те, що він міг виконувати лише робочу документацію чужого проекту. В “Укрпайбуді” в ті ж роки працював і його син А. Покорний. Можна стверджувати, що Ю. Цвєтков і Покорний батько чи син - це належить встановити) були авторами креслень АТС по вул. Іванова. Чи був хто-небудь ще автором ескізу - говорити пока передчасно. 

Довідкова інформація

АТС  / Телефона станція / Харківська філія «Укртелеком»

Ю. Цвєтков, Покорний (батько ? син - невідомо), ймовірно П. І. Фролов /1930-1931 (1932 згідно історико-опорного архітектурного плану)  / вул. Свободи, 7/9

Адміністративна будівля  / Конструктивізм, Ар деко

Пам'ятка архітектури місцевого значення /  Реконструйовано

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.