Назва
Котеджі Троценка
Роки побудови
1923 - 1924
Адреса
ст. м “Захисників України”
Романтична робітнича мрія - одноповерховий Харків
Житлові котеджі робітничих селищ у Харкові 1923-1924 рр
У 1920-х рр. в УСРР (після 1934 р. – УРСР) найбільш поширеними новими типами житла стають індивідуальні та блоковані будинки. Вони виділялися компактним функціональним об'ємно-планувальним рішенням, доцільним застосуванням раціональних конструктивних схем, нових індустріальних будівельних матеріалів.
У 1923 р. Харківської міської відділ комунального господарства «Гороткомхоз» організував проектування і будівництво трьох, так званих «робітничих селищ» поблизу від промислових підприємств з квартальною малоповерхової забудовою, навіяною містобудівною ідеєю «міст-садів» Ебенізера Говарда [1, c. 288; 2, с. 43].
В 1923-1924 рр. за проектом архітектора В.К. Троценка у співавторстві з П.З. Крупком, який виконував обов’язки старшого техніка та за участю студентів Харківського художнього технікуму І.К. Богомолова, І.Г. Таранова-Белозерова були забудовані 3 нових містобудівних утворень (селищами їх можна назвати умовно, бо не були зведені об’єкти соціально-побутової інфраструктури) при промислових підприємствах Харкова [3, с. 291]. Фактично у 1924 р. було споруджено 35 однотипних зблокованих цегляних двоповерхових житлових будинків-котеджів з прибудинковими ділянками без розділення огорожами та допоміжними будівлями.
Чотириквартирні двоповерхові будинки блокувалися у дві дзеркально-симетричні секції. Секція складалася з двох різних за плануванням, але однакових за складом приміщень окремих трикімнатних квартир, розташованих в двох рівнях. Вони були розраховані на заселення сім’ями з 4-5 людей. В першому поверсі знаходилася передня з дерев’яними сходами на другий поверх, туалет під сходами, кухня та вітальня. На другому поверсі знаходилися дві кімнати, одна з яких мала балкон. Будинки будувалися з цегли, з дерев’яними перекриттями та похилими черепичними дахами. Опалення первісно було пічним.
Засоби художньої виразності, в характері англійських котеджів того часу, одночасно були співзвучні мотивами традиційного українського зодчества. У мальовничому образі житлових будинків відбилися особливості їх планувальної і об'ємно-просторової структури, характерні для української народної архітектури: круті схили дахів з великими виносами, веранди, тераси і балкони. Поверхня неоштукатуреними стін пожвавлювали нечисленні рельєфні деталі: цегляні «рядки» міжповерхових карнизів, підвіконь і перемичок над вікнами верхнього поверху, дерев'яні стійки навісів над крильцями прикрашені мотивами української різьблення.
Під час розробки нового типу житла В.К. Троценко надихався дослідженнями старих українських хат Харкова, у яких брав участь разом зі співробітниками Музею українського мистецтва під керівництвом С.А. Таранушенко. У 1921 р. виходить видання, ілюстроване обмірними кресленнями В.К. Троценка [4].
Проекти архітектора В.К. Троценко 1920-х рр. відбили його прагнення працювати в українському традиціоналістському дусі, одночасно враховуючи ідеологічні і соціальні запити соціуму, що втілювалися в естетиці новаторською архітектури. Роботи архітектора поєднують в собі риси функціональної доцільності, оригінальності та зв'язку з традицією, що отримало відображення в застосуванні скатних покрівель, дерев'яних деталей в народній стилістиці. З огляду на соціальне замовлення, архітектор-традиціоналіст успішно освоює прийоми застосуванні функціонально доцільних форм. Також застосовуючи порівняльний аналіз народного зодчества В.К. Троценко вказував схожість особливостей в архітектури різних регіонів, які знаходяться в подібних природно-кліматичних умовах. На думку архітектора, при наявності аналогічних будівельних матеріалів і схожого клімату, логіка будівництва визначала схожий характер архітектурних форм і прийомів.
Спроби застосування прийомів української самобутності в архітектурі зазнали нищівної критики з боку архітекторів-авангардистів. Відлуння тієї критики відчутне у популярних історико-архітектурних виданнях 1970-х рр. «Численні ганки, веранди, балкони, мансардні виступи перевантажили архітектурний об’єм котеджів, позбавили його цілісності, ускладнили об’ємну композицію» [5, с. 27] – писав про котеджі харківських робітничих селищ Б.А. Бондаренко.
Пошуки національної ідентичності в архітектурі УРСР були пов'язані з формуванням нових типів будівель, спробами освоєння нових конструкцій і матеріалів, створювали умови для новаторства. Розробка нових типів житлових будівель і застосування нових матеріалів і конструкцій разом з процесом переосмислення декоративних народних традицій створювали новий ґрунт для творчості архітекторів традиціоналістів. Із змінами стильових переваг від історизму до модернізму, українські традиційні форми переносилися на нове стильове тло.
Житлові котеджі робітничих селищ у Харкові / Житло малоповерхове / Котеджі
Архітектор: Троценко В.К. за участі Бєлозеров І.Р., Богомолов В.І. / 1923 - 1924
- Байкальский пров.,1
- вул. Металіста, 5
- Московський пр., 141
- Московський пр., 143
- Решетніківський пров., 3
- Решетніківський пров., 4
- Решетніківський пров., 6
- Спортивний пров., 4-6
- Спортивний пров., 5
- вул. Плеханівська, 90
- вул. Смольна, 31
- вул. Молодої Гвардії, 4
Житло малоповерхове / Риси української своєрідності
- Байкальский пров.,1 - пам'ятка архітектури (пропонується для зняття з Державного обліку через втрату предмета охорони) / Реконструйовано
- вул. Металіста, 5 - пам'ятка архітектури / зберігся без значних змін
- Московський пр., 141 - пам'ятка архітектури / зберігся з добудовами
- Московський пр., 143 - пам'ятка архітектури / зберігся з добудовами
- Решетніківський пров., 3 - статусу немає / зберігся без значних змін
- Решетніківський пров., 4 -6 пам'ятка архітектури / реконструйовано
- Спортивний пров., 5 - Виключений з Державного обліку / не зберігся
- вул. Плеханівська, 90 -
- вул. Смольна, 31
- вул. Молодої Гвардії, 4 - не зберігся
Революційно - індустріальний романтизм
Звернення до класичних взірців
Конструктивизм
Ар деко
Риси української своєрідності
Риси європейського модернізму
1. Казусь И. А. Советская архитектура 1920-х годов: организация проектирования / И. А. Казусь. – М.: Прогресс–Традиция, 2009. – 464 с., ил.
2. Харьков вчера, сегодня, завтра / Ред.: Ю.М.Шкодовский, И.Н.Лаврентьев, А.Ю. Лейбфрейд, Ю. Ю.Полякова. – 2-е изд., испр. и доп. – Х.: Фолио, 2002. – 206 с.
3. Лейбфрейд А. Ю. Харьков. От крепости до столицы: Заметки о старом городе / А. Ю. Лебфрейд, Ю. Ю. Полякова. – Харьков: Фолио, 2004. – 335с.
4. Таранушенко С. Старі хати Харкова [Електронна копія]. Харків,1921. 44 с. [Електронний ресурс]. Режим доступу до ресурсу: http://elib.nplu.org/view.html?id=6479 (Дата звернення 1.07.2018). Назва з екрану.
5. Бондаренко Б.А. Каменная летопись. История градостроительства и архитектуры Харькова. / Б. А. Бондаренко – Харьков: Прапор, 1978. – 72 с.; 32 л. ил.
6. Чепелик В.В. Українській архітектурний модерн / Чепелик В.В. Упоряд. З.В. Мойсеєнко-Чепелик – К.: КНУБА, 2000. – 378 с.; іл.
7. Вітченко Д.М. Український традиційний контекст в архітектурному доробку П.З. Крупка харківського періоду творчості / Д.М. Вітченко // Сучасні проблеми архітектури та містобудування : наук.-техн. збірник. – К. : 2018. – Вип. 47. – С. 30–42.
8. Vitchenko D. Between tradition and modernism: the Ukrainian traditional context in the heritage of Kharkiv architects of the second half of the 1920s and early 1930s. SPACE & FORM NO. 35/2018. P. 77–90.