Назва

Житловий будинок "Червоний банковець"

Роки побудови

1928

Адреса

вул. Алчевських, 6

Затиснутий між будівлями

Будинок «Червоний банківець» 

Будинок працівників Державного банку УСРР «Червоний банківець» за сучасною адресою вул. Алчевських, 6, м. Харків. Його зведено у 1928 р. за проектом цивільного інженера В.А. Естровича в еклектичних формах з використанням форм та елементів українського зодчества, бароко та модерну. 

Розташований у суцільній забудові на східній стороні вулиці. Будинок цегляний, секційний, п'ятиповерховий з цокольним поверхом. 

Тіснота ділянки забудови і прагнення максимально використовувати її площу зумовили досить складну конфігурацію архітектурного обсягу об’єкту. Затиснутий між високими будівлями обсяг житлового будинку витягнувся вглиб кварталу і набув Н-подібну форму плану. Вузькість ділянки компенсована влаштуванням глибокого курдонеру з боку вул. Алчевських, який збільшив фронт забудови. У курдонер виходять під'їзди 4 секцій будинку, що складаються з 2-х, 3-х і 4-х кімнатних квартир. На осі курдонеру знаходиться перекритий склепінням проїзд у двір [1]. 

Архітектор та мистецтвознавець Г.О. Лебедєв зазначав, що саме невигідна орієнтація будівлі по сторонах світу і складність конфігурації об'єму змусили автора вдатися до різних прийомів планування квартир, застосування численних виступів і уступів об’єму. Але це лише частково дозволило створити рівноцінні умови для життя в усьому будинку, окремі квартири так і не отримали зручного планування, нормальної інсоляції і аерації [2, с. 131-132].

Симетричний фасад відрізняється пластичністю еркерів і балконів, мальовничим обрисом дахів з фронтонами і башточками. У різноманітті прийомів і форм переплетено мотиви ренесансу, готики (стрілчасті вікна), бароко (криволінійні фронтони, залом даху) і модерністський характер їх трактування. Пояс, критий черепицею між четвертим і п’ятим поверхами, сформовано елементом притаманним українським дерев’яним церквам  – т. зв. «опасанням». На подібні запозичення вказував ще архітектор О.М. Касьянов у 1949 р.: «Захоплений вивченням української архітектури, архітектор спробував надати будівлі характерні національні риси. Однак повною мірою це йому не вдалося; деталі української архітектури виявилися заглушених рисами модерну» [2, с. 21-22].  

Будівлю відрізняє висока якість будівельних робіт: теразитова штукатурка фасадів з боку вулиці і цегляне мурування "під розшивку" швів з двору, мозаїчних сходів і сходових майданчиків з масивними огорожами суворого малюнка, фарбування дверей під "морений дуб".

Рішенням ОВК Харківської міської ради від 30. 04. 1980 р. №334 будинок внесений до переліку пам’яток архітектури місцевого значення (охоронний номер №12) [4].

 

Автор Денис Вітченко

Довідкова інформація

Житловий будинок "Червоний банковець" / Житловий будинок

 

Естрович В.А. за участю  Соколова П.В. / 1928 / вул. Алчевських, 6

Житловий будинок / Риси української своєрідності

Пам’ятка архітектури /  Збереглося без змін

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Джерела

1. Шпара П. Е. Жилой дом «Красный банковец», пам. арх №117 : крат. ист. записка / П. Е. Шпара // Архів Відділу охорони пам’яток архітектури Департаменту містобудування та архітектури Харківської облдержадміністрації. – Харків, 1985 – Арк.2.

2. Касьянов А. М. Харьков / А. М. Касьянов – Москва : Ин-т истории и теории архитектуры, 1949. – 86 с., ил.

3. Лебедев Г. А. Украинская архитектура 1920-х – начала 1930-х годов: (основные тенденции развития) : дис. ... канд. искусствоведения / Г. А. Лебедев. – Киев, 1968. – 294 с.

4. Перелік об’єктів культурної спадщини національного та місцевого значення пам’яток архітектури, містобудування, садово – паркового мистецтва, ландшафтних, науки і техніки м. Харкова (№п.7) http://www.dma.kh.gov.ua/images/perelik_city_2017.pdf 

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.