Назва
Житловий будинок "Червоний банковець"
Роки побудови
1928
Архітектор
Адреса
вул. Алчевських, 6
Затиснутий між будівлями
Будинок «Червоний банківець»
Будинок працівників Державного банку УСРР «Червоний банківець» за сучасною адресою вул. Алчевських, 6, м. Харків. Його зведено у 1928 р. за проектом цивільного інженера В.А. Естровича в еклектичних формах з використанням форм та елементів українського зодчества, бароко та модерну.
Розташований у суцільній забудові на східній стороні вулиці. Будинок цегляний, секційний, п'ятиповерховий з цокольним поверхом.
Тіснота ділянки забудови і прагнення максимально використовувати її площу зумовили досить складну конфігурацію архітектурного обсягу об’єкту. Затиснутий між високими будівлями обсяг житлового будинку витягнувся вглиб кварталу і набув Н-подібну форму плану. Вузькість ділянки компенсована влаштуванням глибокого курдонеру з боку вул. Алчевських, який збільшив фронт забудови. У курдонер виходять під'їзди 4 секцій будинку, що складаються з 2-х, 3-х і 4-х кімнатних квартир. На осі курдонеру знаходиться перекритий склепінням проїзд у двір [1].
Архітектор та мистецтвознавець Г.О. Лебедєв зазначав, що саме невигідна орієнтація будівлі по сторонах світу і складність конфігурації об'єму змусили автора вдатися до різних прийомів планування квартир, застосування численних виступів і уступів об’єму. Але це лише частково дозволило створити рівноцінні умови для життя в усьому будинку, окремі квартири так і не отримали зручного планування, нормальної інсоляції і аерації [2, с. 131-132].
Симетричний фасад відрізняється пластичністю еркерів і балконів, мальовничим обрисом дахів з фронтонами і башточками. У різноманітті прийомів і форм переплетено мотиви ренесансу, готики (стрілчасті вікна), бароко (криволінійні фронтони, залом даху) і модерністський характер їх трактування. Пояс, критий черепицею між четвертим і п’ятим поверхами, сформовано елементом притаманним українським дерев’яним церквам – т. зв. «опасанням». На подібні запозичення вказував ще архітектор О.М. Касьянов у 1949 р.: «Захоплений вивченням української архітектури, архітектор спробував надати будівлі характерні національні риси. Однак повною мірою це йому не вдалося; деталі української архітектури виявилися заглушених рисами модерну» [2, с. 21-22].
Будівлю відрізняє висока якість будівельних робіт: теразитова штукатурка фасадів з боку вулиці і цегляне мурування "під розшивку" швів з двору, мозаїчних сходів і сходових майданчиків з масивними огорожами суворого малюнка, фарбування дверей під "морений дуб".
Рішенням ОВК Харківської міської ради від 30. 04. 1980 р. №334 будинок внесений до переліку пам’яток архітектури місцевого значення (охоронний номер №12) [4].
Житловий будинок "Червоний банковець" / Житловий будинок
Естрович В.А. за участю Соколова П.В. / 1928 / вул. Алчевських, 6
Житловий будинок / Риси української своєрідності
Пам’ятка архітектури / Збереглося без змін
Революційно - індустріальний романтизм
Звернення до класичних взірців
Конструктивизм
Ар деко
Риси української своєрідності
Риси європейського модернізму
1. Шпара П. Е. Жилой дом «Красный банковец», пам. арх №117 : крат. ист. записка / П. Е. Шпара // Архів Відділу охорони пам’яток архітектури Департаменту містобудування та архітектури Харківської облдержадміністрації. – Харків, 1985 – Арк.2.
2. Касьянов А. М. Харьков / А. М. Касьянов – Москва : Ин-т истории и теории архитектуры, 1949. – 86 с., ил.
3. Лебедев Г. А. Украинская архитектура 1920-х – начала 1930-х годов: (основные тенденции развития) : дис. ... канд. искусствоведения / Г. А. Лебедев. – Киев, 1968. – 294 с.
4. Перелік об’єктів культурної спадщини національного та місцевого значення пам’яток архітектури, містобудування, садово – паркового мистецтва, ландшафтних, науки і техніки м. Харкова (№п.7) http://www.dma.kh.gov.ua/images/perelik_city_2017.pdf