Назва

Міжміська телефонна станція

Роки побудови

1936

Архітектор

Любарський Л.Р.

Адреса

вул. Конторська, 14

Міжміська телефонна станція на вулиці Конторській

Міжміська телефонна станція (МТС)

Архітектуру столичної доби Харкова спеціалісти знають не погано. На цю тему є великий блок професійних публікацій, захищено декілька дисертацій, регулярно проходять конференції. А об’єкти, які були побудовані після переїзду керівництва республіки до Києву, дуже часто залишаються поза увагою громадськості. Міжміська телефонна станція на вулиці Конторській – один з таких малодосліджених об’єктів. 

У 1930 році колегія Народного комісаріату пошти і телеграфів вирішила, що столиці Української республіки потрібні дві автоматичні станції: нагірна і центральна. [1] І якщо нагорна станція достатньо відома, оскільки часто навіть вважається частиною ансамблю площі Свободи, то інша телефонна станція – малодосліджена. Вона буда побудована у районі Конторської вулиці (на той час Червоножовтнева вулиця), забудова якої почала формуватись ще у кінці ХVІІІ – на початку ХІХ століття. Вулиця була досить щільно забудована капітальними будовами ще до 1917 року, тому АТС – єдина цікава будівля радянських часів у цьому районі.

Будинок АТС був побудований у 1936 році за проектом архітектора
Л. Г. Любарського. Образ цієї будівлі вже досить далекий від авангардної архітектури – будинок симетричний, щедро прикрашений класичним декором, по висоті профілями розбита на 3 частини відповідно до класичних взірців. Однак велика кількість глухих поверхонь стін, квадратні колони, що хоча й нагадують про класичну колонаду, ще залишаються досить близькими до авангардної «промислової» архітектури, не дають однозначно віднести будівлю до сталінського ар деко. Це час «пошуків у радянській архітектурі періоду освоєння класики» [С. 134, ]. 

Що відомо про архітектора цієї будівлі? Він був у першому випуску Харківського інженерно-будівельного інституту (ХІБІ), який був заснований у 1930 році. У 1932 році його дипломний проект, виконаний за програмою міжнародного конкурсу на Палац Рад у Москві у співавторстві з  Г. Лебединським, Л. Луценко, А. Морозом і Сергієвським під керівництвом  Д. Р. Торубарова, І. М. Малоземова та Є. А. Лимаря був визнаний гідним на Всесвітньому конкурсі заохочувальних премій. [3] Наприкінці 1930-х років  Л. Г. Любарський названий у числі викладачів, що керували групою майбутніх громадських архітекторів у ХІБІ. До списку пам’яток архітектури Харкова внесено також житловий будинок по Московському проспекту, 96, який у 1936 році також розпочали будувати за проектом Л.Г. Любарського.

У картотеці Союзу архітекторів Харкова зазначено, що Любарський народився у 1909 році та вибув у 1941 році. Довгий час цей запис розглядали як дату смерті молодого архітектора. Але в опублікованих військових архівах знаходимо згадку про нагородження у 1942 році військового інженера 3 рангу (рос. – военинженер 3 ранга) Льва Григоровича Любарського, що вступив на службу у липні 1941 року [4]. Місце призиву – Ленінський РВК, м. Харкова. Зважаючи, що студенти ХІБІ 1930-х років готувались, як командири інженерних частин, є підстави вважати однією й тою же людиною – військового інженера та архітектора, що спроектував МТС на Конторській. Військового інженера 3 рангу Л.Г. Любарського у вересні 1942 року було представлено до медалі «За бойові заслуги» за участь у військових діях і на час нагородження він продовжував перебувати у строю. Точно невідомо як склалась подальша доля цього командира, що під обстрілом, разом з своїми солдатами будував оборонні споруди. Але після ІІ Світової війни до Харкова він не повернувся.

Тож маємо зразок архітектури 1930-х років, який увійшов у скарбницю харківської архітектури, створений молодим архітектором, що наслідуючи архітектурній молоді 1920-х так само шукав вже свій шлях у архітектурі.

Авторка Ольга Швиденко

Довідкова інформація

Міжміська телефонна станція / Телефонна станція /Укртелеком

Любарський Л.Р. / 1936 / вул. Конторська, 14

Офісно-адміністративна будівля  / Звернення до класичних взірців, Ар деко

Пам’ятка архітектури /  Збереглося без змін

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Локація

Джерела

1. Из истории харьковского телефона // Город Х. Новостной портал. – Режим доступу: https://gx.net.ua/comics/iz-istorii-kharkovskogo-telefona.html

2. Харьков: архитектура, памятники, новостройки: Путеводитель /[Б.Г. Клейн, И.Н. Лаврентьев, А.Ю. Лейбфрейд, В.А. Реусов, А.А. Тиц; Сост.: А.Ю. Лейбфрейд, В.А. Реусов, А.А. Тиц]. 2-е изд., испр. и доп. – Х.: Прапор, 1987. – 151 с.

3. Харківський інженерно-будівельний інститут // ХНУРЕ: Харківський національний університет радіоелектроніки. – Режим доступу: https://nure.ua/branch/muzey-istoriyi-hnure/istorija-hnure/harkivskij-inzhenerno-budivelnij-institut/3

4. Награда Льва Любарского // Память народа. – Режим доступу: https://pamyat-naroda.su/awards/10485213

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.