Назва
Рентгенакадемія
Роки побудови
1928 - 1930
Адреса
вул. Пушкінська, 82
Рентгенакадемія
Рентгенологічний та радіологічний інститут в м Харкові (НДІ мед. Радіології).
Ідея створення в Харкові академічного рентгенологічного наукової установи належала доктору С. П. Григор’єву. Весною 1920 року його доповідь про організацію "рентгенологічної академії" був затверджений Наркомздравом України. У травні 1921 року Рентген Академії виділили відремонтовану будівлю на 8 квартир і академія почала зростати: бібліотека на 1800 томів, музей рентгенограм, музей анатомічних препаратів, стаціонарне відділення та амбулаторія.
"Рентгенологічний інститут переживає серйозну житлова криза — писала газета" Харківський пролетар "в 1927 році. - Придбане за кордоном нове обладнання і дорогу апаратуру ніде розмістити. Кількість ліжок, наявних в інституті, також недостатньо, і багато хворих отримують відмову в лікарняній допомозі ".
У 1929 році були виділені кошти й почалося будівництво інституту за проєктом, виконаним архітектором В. А. Естровічем. Будівля мала 4 поверхи і відповідала всім вимогам до навчально-медичному закладу: проєктом були передбачені велика аудиторія для занять студентів, просторі кабінети й палати для відпочинку. Архітектурною особливістю споруди було велике число різноманітних за своїм рішенням конструкцій вікон.
Це одна з кращих в місті будівель для медичного закладу, відрізняється цікавою композицією: лаконічні геометричні обсяги утворюють з боку вул. Пушкінській курдонер складної багатокутної форми, фланковані двома квадратними вежами. Його архітектурне рішення можна віднести до стилю конструктивізм. У цій будівлі були застосовані нові для того часу конструкції великопрогонові кесоновані плити перекриттів з монолітного залізобетону і збірні залізобетонні конструкції амфітеатру в конференц-залі.
У 2013 році було проведено косметичний ремонт фасаду будівлі. Головний фасад будівлі, що виходить на вул. Пушкінську, поштукатурили й пофарбували у світло-сірий колір. Будівля втратила автентичні дерев'яні віконні рами. Всі вікна замінили на склопакети у металопластиковому профілі, членування віконних рам постаралися відтворити максимально відповідними оригінальним вікнам. Внутрішнє планування будівлі й конструктивна схема залишилися не змінились.
Рентгенакадемія / Медичний заклад / Інститут медичної радіології та онкології ім. С. П. Григор’єва.
Молокін О.Г., Естрович В.А., інж. Троупянський Б.Ф. / 1928 - 1930 / вул. Пушкінська, 82
Медичний заклад / Конструктивізм, Ар Деко
Пам'ятка архітектури / Зберігся без значних змін
Революційно - індустріальний романтизм
Звернення до класичних взірців
Конструктивизм
Ар деко
Риси української своєрідності
Риси європейського модернізму