Назва

Рентгенакадемія

Роки побудови

1928 - 1930

Адреса

вул. Пушкінська, 82

Рентгенакадемія

Рентгенологічний та радіологічний інститут в м Харкові (НДІ мед. Радіології).

Ідея створення в Харкові академічного рентгенологічного наукової установи належала доктору С. П. Григор’єву. Весною 1920 року його доповідь про організацію "рентгенологічної академії" був затверджений Наркомздравом України. У травні 1921 року Рентген Академії виділили відремонтовану будівлю на 8 квартир і академія почала зростати: бібліотека на 1800 томів, музей рентгенограм, музей анатомічних препаратів, стаціонарне відділення та амбулаторія.

"Рентгенологічний інститут переживає серйозну житлова криза — писала газета" Харківський пролетар "в 1927 році. - Придбане за кордоном нове обладнання і дорогу апаратуру ніде розмістити. Кількість ліжок, наявних в інституті, також недостатньо, і багато хворих отримують відмову в лікарняній допомозі ".

У 1929 році були виділені кошти й почалося будівництво інституту за проєктом, виконаним архітектором В. А. Естровічем. Будівля мала 4 поверхи і відповідала всім вимогам до навчально-медичному закладу: проєктом були передбачені велика аудиторія для занять студентів, просторі кабінети й палати для відпочинку. Архітектурною особливістю споруди було велике число різноманітних за своїм рішенням конструкцій вікон.

Це одна з кращих в місті будівель для медичного закладу, відрізняється цікавою композицією: лаконічні геометричні обсяги утворюють з боку вул. Пушкінській курдонер складної багатокутної форми, фланковані двома квадратними вежами. Його архітектурне рішення можна віднести до стилю конструктивізм. У цій будівлі були застосовані нові для того часу конструкції великопрогонові кесоновані плити перекриттів з монолітного залізобетону і збірні залізобетонні конструкції амфітеатру в конференц-залі.

У 2013 році було проведено косметичний ремонт фасаду будівлі. Головний фасад будівлі, що виходить на вул. Пушкінську, поштукатурили й пофарбували у світло-сірий колір. Будівля втратила автентичні дерев'яні віконні рами. Всі вікна замінили на склопакети у металопластиковому профілі, членування віконних рам постаралися відтворити максимально відповідними оригінальним вікнам. Внутрішнє планування будівлі й конструктивна схема залишилися не змінились.

Автор Гліб Семякін

Довідкова інформація

Рентгенакадемія / Медичний заклад / Інститут медичної радіології та онкології ім. С. П. Григор’єва.

Молокін О.Г., Естрович В.А., інж. Троупянський Б.Ф. / 1928 - 1930  / вул. Пушкінська, 82

Медичний заклад / Конструктивізм, Ар Деко

Пам'ятка архітектури /  Зберігся без значних змін

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Фото

Локація

Архів

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.