Назва

Касовий павільйон стадіону «Металіст»

Роки побудови

1926

Архітектор

Пермиловський З.В.

Адреса

вул. Плеханівська, 65

Касовий павільйон стадіону «Металіст»

Статус пам'ятки культурної спадщини та архітектури місцевого значення має Вхідний касовий павільйон «Ротонда», що має охоронний номер №72 (згідно з Харківським обласним списком пам'яток). Вхідний касовий павільйон являється місцем продажу квитків на спортивні заходи та одним із входів на стадіон. Знаходиться він на перехресті вулиці Плеханівської і провулка Власівського поряд зі стадіоном «Металіст».

Загальне рішення Вхідного касового павільйону стадіону «Металіст» відноситься до значно стилізованих форм греко-доричного ордера.

На куполі Ротонди розташовується статуя дискоболу. Із матеріалів газети «Харківський пролетар» стало відомо, що в 1927-му році до десятиріччя Жовтневої революції на стадіоні планувалось побудувати «стильний фонтан», а в ньому спеціальну нішу для встановлення скульптури дискоболу, яку було виготовлено із бронзи на ленінградському заводі «Червоний Виборжець» і доставлено в місто Харків. Однак фонтан не було побудовано, мабуть тому було вирішено розмістити скульптуру на куполі в якості вертикальної домінанти.

Центром композиції Вхідного касового павільйону є ротонда, увінчана куполом, а скульптура дискоболу розташована на її куполі і виконує свого роду функцію його завершення. Касові павільйони, розташовані симетрично відносно боків ротонди і мають форму квадратів у плані. У просторі вони представляють кубічні об`єми, перекриті скатними дахами. На фасадах павільйонів існують прорізи касових вікон, які мають форму квадратів. Ротонда і павільйони об'єднані між собою невеликими колонадами.

Стіни Вхідного касового павільйону побудовано з цегли й поштукатурено. Досі невідомо яким було початкове колірне рішення, однак зараз стіни павільйону традиційно фарбуються в світлі теплі тони, а колони, внутрішня поверхня купола і архітектурні класичні елементи (карнизи, «сухарики») - мають білий колір. Внутрішня поверхня куполу Ротонди оформлена кесонами. Над віконними прорізами розміщено ліпні маски левів. Колонади і Ротонда із внутрішнього боку поєднані металевою огорожею, в центрі якої розташовуються ворота.

Округлені фланги огорож з боків закінчуються колонами, що мають завершення у вигляді куль, виконаних із цементного розчину.

Інтер'єри приміщень касових павільйонів до наших днів не збереглися.

Композиційне рішення Вхідного касового павільйону дугоподібне – увігнута форма з розгорнутими вздовж вулиці Плеханівської і провулка Власівського огорожами «крилами», які мають подвійні проходи на територію стадіону. Головний вхід на стадіон розташовується по осі Ротонди. Відповідно до композиційного рішення Вхідного касового павільйону його центром є ротонда з окружністю радіусом майже 6 метрів. Вісь дуги, яку утворює колонада, пронизує павільйон, проходячи повз його центр (зі зміщенням). Симетрично головної осі ротонди розташовується два касових павільйони, що замикають колонаду з двох боків. Форма касових павільйонів є квадратною. Кожен павільйон має по чотири ніші і по чотири отвори з чотирьох боків троє вікон і одні двері. Головний вхідний отвір ротонди з боку міста вужче, ніж отвір з боку стадіону. Це обумовлено зміщенням і зменшенням відстані між колонами в плані ротонди. Внутрішній простір ротонди розвинений по вертикалі, кесони, звужуючись вгору, створюють відчуття польоту. Можливо, раніше замість п'єдесталу, на якому розташовується скульптура дискоболу на верхній частині купола розміщувався світловий ліхтар, що підсилював це відчуття.

Композиційне рішення головного фасаду має витягнуту форму, симетричну до осі головного входу. Об`єми Вхідного касового павільйону знаходяться в ієрархії, головне місце займає ротонда. Вона є більшою і вищою бічних павільйонів.

Ордерна система має значно спрощену схему побудови. Колони не мають бази, стоять на невеликому підвищенні, що виконує роль цокольної частини і вирівнює будівлю відносно рельєфу, що має незначний ухил. Колонада також не має ентазису. Стовбури колон по всій висоті рівномірно звужуються вгору. Колони Ротонди ж мають ентазис, вони значно потужніші бокових колонад. Купол Ротонди наближується до сферичного, має ступінчате завершення, що слугує п'єдесталом скульптурі дискоболу.

Порівняльний аналіз будови тосканських колон Вхідного касового павільйону з класичною будовою тосканського ордеру по Віньйолі дав відмінні риси і «порушення» ордерної системи, прийнятої автором проекту стадіону З. В. Перміловським, що свідчить про те, що він міг експериментувати в процесі пошуку більш монументального та масивного образу архітектурних форм будівель стадіону.

 

Автори: Олександр Чуб, Ірина Крейзер

Довідкова інформація

Касовий павільйон стадіону «Металіст»/ Касовий павільйон стадіону

Пермиловський З.В./ 1926 / вул. Плеханівська, 65

Стадіон / Звернення до класичних взірців

Пам'ятка архітектури / Реконструйовано

Стиль

Революційно - індустріальний романтизм

Звернення до класичних взірців

Конструктивизм

Ар деко

Риси української своєрідності

Риси європейського модернізму

Локація

Джерела

1. Крейзер И. И. Исследование архитектуры кассового павильона стадиона «Металлист» [Текст] / И. И. Крейзер, А. Н. Чуб // ЗНП. Науковий вісник будівництва 67/2012. – Х.: ХНУБА, ХОТВ АБУ. С. 16-20. 

2. Чуб О. М. Принципи реконструкції багатофункіональної спортивної арени на прикладі стадіону "Металіст" : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. арх. наук : спец. 18.00.02 "архітектура будівель та споруд" / Чуб Олександр Миколайович – Харків, 2018. – 20 с.

Згідно ст. 22 Закону України «Про авторське право і суміжні права» від 23.12.1993 р .. № 3792-XII інформація на веб-сайті «Constructivism-Kharkiv» розміщуються на умовах використання з навчальною та науковою некомерційною метою в умовах обов'язкового зазначення авторства твору, без права подальшого повторного відтворення повних текстів документів. Якщо ви вважаєте, що розміщення цього ресурсу порушує ваші авторські права просимо звернутися за адресою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.