Що ховається за словами стиль «Ар Деко»?

Коли виникло це явище?

Чому, в нашому проєкті по архітектурі конструктивізму, стиль Ар Деко виявився одним з найважливіших досліджуваних напрямків?

У Західній Європі цей стиль проявився буквально у всіх сферах мистецтва. Починаючи з архітектури й інтер'єру та закінчуючи дизайном одягу й поліграфією. У європейській архітектурі немає чіткого позначення моменту виникнення Ар Деко. Однією з важливих тимчасових точок є Міжнародна виставка сучасних декоративних мистецтв і ремесел 1925 року в Парижі, де були представлені всі досягнення декоративно-прикладних мистецтв того часу.

 Листівка міжнародної виставки декоративно-прикладного мистецтва і сучасної промисловості в Парижі (1925 г.)
Листівка міжнародної виставки декоративно-прикладного мистецтва і сучасної промисловості в Парижі (1925 г.)

Але сам термін «Ар деко» з'явиться набагато пізніше в 1966 році, вже після виставки декоративних мистецтв за мотивами 1925 року, яка проходила в паризькому Музеї. Таким чином стиль знайшов свою назву після припинення свого існування.

Повернемося до паризької виставки 1925 року.

Тут зіткнулися два абсолютно протилежні напрямки. Авангардне зі своїм раціоналізмом і "революційною незадоволеністю" і Ар-деко — зі своєю декоративністю, пишністю, ефектністю і "ситого радістю".

Париж. Радянський павільйон на Міжнародній виставці, 1925 К. Мельников. Загальний вигляд, плани, фасад
Париж. Радянський павільйон на Міжнародній виставці, 1925 К. Мельников. Загальний вигляд, плани, фасад

Тоді Авангард справив надзвичайний фурор, затьмаривши собою все інше. Здавалося б, це і є кінцева точка, після якої "любов до старожитностей" повинна припинити своє існування. Але Ар Деко виявився гнучким стилем, що дало йому друге життя. Вбираючи та перетворюючи ідеї інших напрямків, він проявив себе в найнесподіваніших проявах.

Французький «псевдопуризм, болгарська «неокласика», чеський «рондо-кубізм», німецький експресіонізм, радянський "Сталінський ампір". Після 1966 року всі ці різновиди об'єднують під стилем Ар Деко.

В архітектурі пострадянського простору твори у стилі Ар Деко іноді помилково відносять як неокласицизму, так і до конструктивізму. Пластична мова Ар Деко трансформувалася під впливом конструктивізму, супрематизму, раціоналізму. Так само як і вбирала в себе декоративність класичних зразків. Але при цьому в Ар Деко не було чистого копіювання іншого стилю або методу, через те, що «декоративний дух» висловлювався не в прикрашанні й застосуванні орнаментів, а в способі з'єднання форм у просторові композиції.

В архітектурі Харкова 1920-30 рр. є багато цікавих об'єктів, які представлені на нашому сайті та можуть бути атрибутувати як Ар Деко.

А поряд з Ар деко та Конструктивізмом з'явилися інші маленькі течії: «символічний романтизм», «модернізований романський стиль», «символіко-інженерний функціоналізм», «пролетарська класика».

В Харкові існують будівлі 1920-1930 років в яких простежуються такі стилістичні особливості, де в одній будівлі поряд співіснують елементи або принципи формотворення різних течій.

Саме тому ми виділи 6 стилістичних напрямків, за якими спробували надати стильовий опис кожного об’єкту в його карточці.