Конструктивізм — це течія, стиль або метод?
Самі конструктивісти позиціювали свою творчість в рамках методу, але ніяк не стилю. Через багато років дослідники піднімуть це питання і почнуть говорити, про те, що конструктивізм все-таки має ознаки та риси стилю. Ну а поки будемо дотримуватися «офіційної» версії. Конструктивізм — це авангардистський метод, що отримав розвиток в 1920 - початку 1930 років, який охопив усі сфери проектно-художньої творчості.
Сам термін «конструктивізм» з'явився в літературному середовищі, де розуміння літературного твору спиралося на раціонально-логічну конструкцію.
Конструктивізм в архітектурі виник на хвилі пролетарської революції й позиціював себе як ідеологія. Ідеологія життєздатна і стійка тільки при наявності споживача. А значить головне завдання конструктивізму — це створення нової людини, через організацію нового комуністичного побуту. Конструктивісти використовували архітектуру для «конструювання життя», організовуючи житлове середовище у відповідність з принципами нового соціального ладу. Для розширення своєї діяльності конструктивісти прагнули увійти в усі сфери людської культури та організувати нові форми буття через виховання нової конструктивної людини.

Проект будівлі харківського будівельного інституту
Конструктивісти вважали, що архітектурний образ, який виникає у людини в голові при погляді на будинок, повинен спиратися в першу чергу на функціональне призначення будівлі та на його соціальний зміст, а не на символ або абстрактну композицію.
Конструктивізм спирався на ідеалізовані уявлення про інженерну та конструкторської доцільності. Але доцільність не слід плутати з утилітарністю, те, що утилітарно, не є ще доцільно. Наприклад, конструктивісти заперечують мистецтво через те, що воно є недоцільним: воно завжди було і є надбанням небагатьох. Це пасивне споглядання, що зображує дійсність, але не формує її.
Конструктивізм же — активний, він не тільки зображує дійсність, а й формує її. Він динамічний за своєю природою. Час і Рух — основні засоби організації простору. Форми знаходять геометричну простоту, а архітектурна композиція стає асиметричною і динамічною. Архітектурна діяльність для конструктивістів — це науково-технічна творчість спрямована на проєктування і конструювання предметно-просторового середовища.

Трудова комуна імені Ф.Е. Дзержинського в Харкові 1939 р
Пластичні засоби вираження ідеології конструктивізму в архітектурі формується у конструктивістів з трьох пунктів: тектоніка, фактура і конструкція, як матеріальні елементи індустріальної культури.
Як композиційні засоби використовується: площина, обсяг, простір, колір і світло, великі горизонтальні й вертикальні поверхні скління, динамічні просторові композиції. Конструктивістська архітектура повинна була різко контрастувати з дореволюційними стилями «буржуазних класів», такими як еклектика і модерн.
У 1920-1930-і роки Харків — перша столиця радянської України й республіка, де швидко розвивається промисловість. Харків одночасно і лабораторія досліджень і полігон для випробувань нових ідей на практиці.

Клуб Будівельників в м. Харкові 1930-ті
Поруч же з конструктивізмом виникає ряд течій: «революційний романтизм», «ар деко», «українська автентична архітектура». Все це формується пліч-о-пліч.
У нашому проєкті ми виділили 6 стилістичних напрямків, за якими спробували стилістично описати кожен об'єкт в його картці.