Початок 20 сторіччя, європейські архітектори та митці шукають нові форми виразності та відмовляються від традиційних класичних форм.

Саме у цей час виникає велика кількість художніх та архітектурних напрямів, які заведено називати терміном «модернізм першої хвилі», «міжвоєнна архітектура».

У фаховій літературі терміну «архітектурний модернізм» відповідають англійські поняття «modern architecture», «modern». У вітчизняній літературі термін «modern», «модерн» означає зовсім інший європейський стиль - «сецесія», що трохи вносить плутанини для людини, яка не займається цими питаннями фахово. Отже, у нас модернізм та модерн — зовсім різні стилі.

Image

Основні принципи архітектурного модернізму: відмова від історицизму й прикрашання та «оголена конструкція», функціональний підхід до вирішення внутрішнього простору, комфорт та зручність в організації простору, використання скла та бетону.

Девіз архітектури модернізму – «із середини назовні»: спочатку планується внутрішній простір, який перетікає у зовнішній вигляд будівлі.

До модернізму першої хвилі відносять європейський функціоналізм, радянський конструктивізм та раціоналізм, ар-деко.

В проєкті Constructivism.Kharkiv ми використовуємо термін «Риси європейського модернізму», щоб показати вплив саме європейського різновиду модернізму — функціоналізм.

Для функціоналізму характерні типізація й індустріалізація будівництва. З'являються нові прийоми для будівель та житлових комплексів: стандартні секції й квартири, «рядкова» забудова кварталів.

Функціоналізм вимагає суворої відповідності будівель до виробничих й побутових процесів, що в них протікають. Конструктивізм має багато спільного з функціоналізмом, але все ж таки можна побачити деякі відмінності між радянським конструктивізмом та європейським функціоналізмом.

Функціоналізм займався у першу чергу вирішенням конкретних утилітарних завдань. В той час, як конструктивізм намагався втілити утопічні концепції про створення нової людини, що виразно відбивалося у формотворенні будівель. Тому будівлі конструктивізму мають більшу палітру об’ємно просторових рішень. 

Функціоналізм використовує мінімалістичні форми через їх зручності, в той час конструктивізм шукає творчу виразність у мінімальному використанні форм та об’ємів.

Будівля школи Баухаус в Дессау

Будівля школи Баухаус в Дессау

На території Харкова є декілька споруд, в яких досить впевнено можна роздивитися риси саме європейського модернізму. Це «Держдача» та «Корпуси майданчику ХФТІ».

Поряд з модернізмом в Харкові виникає ряд течій: «революційний романтизм», «ар деко», «українська автентична архітектура». Все це формується пліч-о-пліч.

В Харкові існують будівлі 1920-1930 років, в яких простежуються такі стилістичні особливості, де в одній будівлі поряд з модернізмом існують елементи або принципи формотворення інших течій.

Саме тому ми виділи 6 стилістичних напрямків, за якими спробували надати стильовий опис кожного об’єкту в його карточці.